Pasaportta harçlar yarıya indirildi ama...

Türk pasaportlarında yapılan yüzde 50'lik indirimden sonra 5 yıllık pasaport harcı 310 liraya düştü ama Türkiye hâlâ en pahalı pasaport veren ülke. Türk pasaportu Amerika Birleşik Devletleri'nden bile pahalı

 

 

İSTANBUL - Herkesin yakındığı pasaport harçları, hükümetin yarı yarıya indirimiyle olumlu karşılandı. Çünkü beş yıllık pasaport  harcı ve cüzdan bedeli için toplam 754 TL ödemek gerekiyordu.
Yapılan indirimin ardından bu rakam 360 liraya indirildi. Fakat bu rakam hâlâ Türkiye’nin dünyada en pahalı ülke olma gerçeğini değiştirmiyor. Türk pasaportu ABD’den bile pahalı, ABD’de 5-10 yıllık pasaport harcı 107 avro, Türkiye’de beş yıllık pasaport harcı (cüzdan bedeli hariç) yeni fiyatıyla 310 lira yani 160 avro.

İki yıllık 155 lira
Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 2 yıllık pasaport harcı 304 liradan 155 liraya, 3 yıllık pasaport harcı 424 liradan 220 liraya, 3 yıldan fazla süreli olan pasaport harcı da 616 liradan 310 liraya indirildi.
Maliye Bakanlığı’nın, ‘Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği’ ile ‘Harçlar Kanunu Genel Tebliği’ de Resmi Gazete de yayımlandı. Buna göre, 210 sayılı Kanuna ekli ve 5281 sayılı Kanunla değişik Değerli Kağıtlar Tablosunda yer alan pasaportların bedelleri, dünden itibaren geçerli olmak üzere 138 lira yerine 50 lira olarak belirlendi. 

Hesaplama da değişti
Pasaport Harçları’nın hesaplanmasında da değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeye göre konsolosluklarca döviz cinsinden alınmakta olan pasaport harç tutarlarının hesaplanmasına esas olacak emsal sayının yeniden tespit edildi.
Konsolosluklarca döviz cinsinden alınmakta olan harç miktarlarının hesaplanmasında esas teşkil edecek emsal sayılarda pasaport, vize, ikamet tezkeresi ve yabancılara çalışma izin belgesi harçlarını düzenleyen 6 sayılı liste için 0.40 olarak uygulanan emsal sayı, önceki günden itibaren 0.75 olarak belirlendi. 

Şimşek: İndiririz de
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin pasaport harcı indirimiyle ilgili sorusu üzerine şöyle konuştu: “Pasaport fiyatlarını yüzde 50 düşürdük. İnşallah bu durum hem içerde hem de dışarda vatandaşlarımıza olumlu yansır. Türkiye’de her zaman harçlar ve vergiler artırılmıyor.
Pasaporttaki kıymetli evrak, yani defter bedelini de çok ciddi fiyata indirdik, neredeyse üçte bir oranında düşürdük. Vatandaşlarımız daha düşük ücret ödeyerek pasaportlarına kavuşacak.”
Ne var ki son haliyle bile pasaport harcı birçok ülkenin vatandaşlarından istediği meblanın yine üstünde kalmaya devam ediyor. Merak edilen sorular
* Pasaport almak için ne yapılması gerekiyor?
Yeni pasaport almak isteyen vatandaşların önceden internetten randevu alması gerekiyor.
Yanlarında harç paralarını bankaya yatırdıklarına dair makbuzları, nüfus cüzdanları ve fotokopisi ile biyometrik fotoğraflarını götürmeleri gerekiyor.
Pasaport uzatmak isteyenler ise eskisi gibi işlemlerini yaptırabiliyor. Ancak sıkışıklıklara neden olmaması için internetten ya da telefonla randevu alınması işlem yapan polis memurlarının da işlerini kolaylaştırıyor. 

* Eski pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim? Mutlaka e-Pasaport almam gerekiyor mu?
Hayır. ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin Makinede Okunabilir Pasaport vermeye başlamış olmaları gerekiyor. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir.
Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir. Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca e-Pasaportlar kullanılacaktır.  

* Pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde e-Pasaport için başvurabilir miyim?
Evet. e-Pasaport 1 Haziran 2010 tarihinde başladı. dolayısıyla dilediğiniz zaman e-Pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. 

* e-Pasaport uygulaması başladıktan sonra eski pasaportumun süresini uzattırmam mümkün mü?
Kullanılmamış uzatma sayfaları bulunduğu müddetçe eski pasaportunuzun süresini e-Pasaport uygulaması başladıktan sonra da şu aşamada alınan karara göre 2010 yılının sonuna kadar 24 Kasım 2015 tarihini geçmeyecek şekilde uzattırabilirsiniz.
Eski pasaportunuzun uzatma sayfalarının tümünün kullanılmış olması halinde ise yeni bir pasaport defterine sahip olabilmeniz için e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekecektir. 

* e-Pasaport alırken eski pasaportum iade edilecek mi?
Evet. Eski pasaportunuzun Türk makamlarınca işlem yapılan sayfalarının bir kısmı usulüne uygun bir şekilde iptal edilerek tarafınıza iade edilecektir. 

* Eski pasaportumdaki geçerli vizeleri e-Pasaport aldığımda da kullanabilecek miyim? Geçerli mi?
Genel olarak ifade etmek gerekirse süresi dolmuş bir eski tip pasaportta bulunan geçerli bir vize, üzerine iptal damgası vs. basılarak geçersiz kılınmadığı müddetçe geçerlidir ve e-Pasaportla birlikte ibraz edilebilir. Ancak vize rejimleri ülkeden ülkeye değişiyor. Bu nedenle, seyahatlerinizden önce vize konusunda ilgili ülke temsilciliklerine danışarak bilgi almanız en doğru yöntem olacaktır.  

* e-Pasaportumun süresini uzattırabilir miyim?
Hayır. e-Pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde yeni bir e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

* Çocukların e-Pasaportlarına fotoğraf yapıştırmak gerekir mi?

*CAO mevzuatı ve Pasaport Kanunu uyarınca tüm e-Pasaportlarda yeni çektirilmiş fotoğraf bulunması zorunluluğu var. 

* Biyometrik fotoğraf nedir? Nerede çektirebilirim?
 Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.

*CAO standartlarına göre üretilen e-Pasaportların kimlik sayfasında fotoğraf bölümü için ayrılan bölümün ebatları 35 mm. X 45 mm olacak şekilde belirlenmiştir. Buyometrik vesikalığı tüm fotoğraçılar çekebiliyor. (Radikal)

 

 

bigPara.com