Pastörize olma yarışı hızlanıyor

Kuş gribi vakaları nedeniyle tüketicinin yumurtadan kaçışı zora düşen yumurta üretecilerini, pastörize yumurta yatırımlarına yöneltti. Bu arada pastörize yumurtada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi bu alanda yatırımı teşvik ediyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kuş gribi vakaları nedeniyle tüketicinin yumurtadan kaçışı zora düşen yumurta üretecilerini, pastörize yumurta yatırımlarına yöneltti. Bu arada pastörize yumurtada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi bu alanda yatırımı teşvik ediyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan doğrudan tüketiciye yönelik pastörize yumurta üreten ilk girişimci oldu. Yumurta Üreticileri Derneği, Kayseri'de pastörize ve yumurta ile gübre tesisleri kurmak için harekete geçerken Türkiye'ye günlük 5 milyon adet yumurta satan Afyonlular da bu alanda yatırım için kolları sıvadı. Keskinoğlu Grubu da yatırım için gün sayıyor. ABD ve Avrupa'da belli büyüklükteki işletmelerde pastörize yumurta kullanımı zorunlu.
Türkiye'nin ilk kez İPay'le (İzmir Pastörize Yumurta Sanayi) tanıştığı pastörize yumurta, aslında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın şirketi AB Gıda'nın piyasaya girmesiyle gündemin üst sıralarına çıktı. Daha önce büyük işletmelere pastörize yumurta satan şirket, geçtiğimiz haftalarda 'Unakıtan' markasıyla tüketici pazarına da giriş yaptı. Doğrudan tüketiciye yönelik ilk pastörize yumurtayı üreten Abdullah Unakıtan'ın ardından şimdi birlikler ve özel sektör şirketleri de bu alana yöneldi.
25 milyonluk üretim
Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Cevat Şenbaba, yedi bölgenin iştirakiyle altı ayda pastörize ve toz yumurta, gübreyle karton fabrikasını kapsayan bir tesisin devreye gireceğini açıkladı. İlk aşamada 25 milyon dolarlık, ardından da 150 milyon dolarlık bir harcama öngören yatırım için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü anlatan Şenbaba, "Ancak yine de ana işimiz kabuklu yumurta. Çünkü tüketici her şeye rağmen kabuklu yumurtayı istiyor. Kuş gribi vakaları nedeniyle satışlar çok düşmüştü. 14 milyon hayvan itlaf edildi. Günlük üretim 35 milyondan 25 milyona düştü ama rakam yükseliyor" dedi. Şenbaba, pastörize yumurtanın kullanımı konusunda bir yönetmelik olmasa da Avrupa Birliği'nin bu konuda zorlayıcı olacağını aktardı.
Günlük 5 milyonluk yumurta üretimiyle Türkiye'nin yumurta ihtiyacının çok önemli bir bölümünü karşılayan Afyon'da da pastörize yumurta konusunda çalışma yapılıyor. Bu alandaki KDV oranının geçen yıl düşürülmesinin bu alana yatırım yapılmasını kolaylaştırdığını aktaran Afyon Ticaret Borsası Meclis Üyesi Mustafa Ali Çelikten de, Afyon genelinde pastörize yumurta üretimi için karar aldıklarını şimdi yer arayışında olduklarını anlattı. Çelikten, 150'ye yakın tavuk ve yumurta üreticisinin bulunduğu Afyon'da bu alandaki yatırım için kapasite ve teknolojik uygunluğun araştırıldığını ifade etti.
10 yıldır 'Fol' markasıyla pastörize yumurta üretimi yapan İPay Genel Müdürü Demet Han da yeni yatırımların sektörü olumlu etkileyeceğini belirtti. Ancak alınacak çok yol olduğunu hatırlatan Han, şunları söyledi: "Avrupa ve ABD'de belli büyüklükteki işletmeler pastörize yumurta kullanmak zorunda. Türkiye'de bu zorunluluk yok. ABD'de üretilen yumurtanın yüzde 40'ı işleniyor. Türkiye'de bu oran yüzde 2." Pastörize yumurta, yumurtaların hijyenik şartlarda, dış dünyayla temas etmeden kırılarak ve özel pastörizasyon işlemine tabi tutulmasıyla elde ediliyor. Yumurta böylelikle, zararlı mikroorganizmalardan arındırılıyor.