Patatesi kurtarma raporu

'Patates kanseri' olarak nitelenen hastalığın Türkiye'de toprak verimini tehdit edecek boyuta ulaştığı belirtildi. Hastalık nedeniyle 150 bin dönüm arazinin karantinaya alındığı, tedbir alınmaması durumunda tüm Türkiye'nin risk altına girebileceği kaydedildi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - 'Patates kanseri' olarak nitelenen hastalığın Türkiye'de toprak verimini tehdit edecek boyuta ulaştığı belirtildi. Hastalık nedeniyle 150 bin dönüm arazinin karantinaya alındığı, tedbir alınmaması durumunda tüm Türkiye'nin risk altına girebileceği kaydedildi.
TBMM'de patetes üreticilerinin sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla kurulan Araştırma komisyonu taslak raporunu hazırladı. Komisyon son şeklini vereceği raporunu TBMM Başkanlığı'na sunacak.
Hastalığa neden olan etmenlerin, toprak, hastalıklı yumru, tarım aletleri ile taşınabildiği ve toprakta kalan siğillerin 38 yıla kadar canlılığını koruyabildiği belirtilen raporda, hastalığa karşı bugüne kadar dayanıklı bir çeşidin ıslah edilemediği kaydedildi. Raporda, patates kanseri hastalığının bugüne kadar insan sağlığını tehdit ettiğine dair bilimsel veriye rastlanamadığı da vurgulandı. Tarım Bakanlığı'nın patates üreticilerine toplam 15 milyon YTL'lik tazminat dağıtma kararı aldığı da anımsatılan raporda yer alan tespitlerden bazıları şöyle:

  • Patates üreten dünya ülkelerinin hemen hepsinde patates kanseri hastalığı tespit edilmiştir. Hastalığa karşı mücadelede üç yılda 6 milyar dolar harcanmasına rağmen başarılı olunamadı.
  • Hastalıkla mücadele için fon oluşturulmalı ve araştırmalar söz konusu fondan desteklenmelidir.
  • Çiftçilerin kayıpları giderilmeli. Bu yapılmazsa, yasaklama kararının uygulanması ve hastalığın yayılmasını önlemek pratikte mümkün olmayacaktır.
  • Patateste taban fiyatı uygulaması olmadığı gibi, borsada yoktur. Bu nedenle üretici alıcı karşısında ezilmektedir. Sözleşmeli üretim modeli üretimin daha bilinçli yapılmasını da sağlayacaktır.