'Patentte örnek gösteriliyoruz'

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Yusuf Balcı, Avrupa Patent Ofisi'nden (EPO) 31 üye ülke arasında Çek Cumhuriyeti'nden sonra en fazla faydalanan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek...

ANKARA - Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Yusuf Balcı, Avrupa Patent Ofisi'nden (EPO) 31 üye ülke arasında Çek Cumhuriyeti'nden sonra en fazla faydalanan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, "Bunun için bizi birçok ülkeye örnek olarak gösteriyorlar" dedi.
TPE'nin, EPO'nun imtiyazlı üyesi, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın (WPO) da üyesi olduğunu hatırlatan Balcı, iki kurumla uluslararası ilişkileri daha iyi hale getirmeye çalıştıklarını ve aktif bir politika izlediklerini anlattı. Patent alanında EPO ve WPO'nun yanında bazı ülkelerle de ikili işbirliği anlaşmaları yürüttüklerini kaydeden Yusuf Balcı, şöyle konuştu: 'Makedonya ile ikili işbirliği anlaşmalarımız var. İtalya ve Fransa ile çalışacağız. Avrupa Patent Akademisi'nin idari kuruluna seçildik ve bu da bir ilk. Birçok ülke bizimle işbirliği yapmak istiyor."