Patron attı, sendika baktı

Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakereleri kapsamında birçok yasada değişiklik yapan Türkiye, çalışma yaşamında AB standartlarını bir türlü yakalayamıyor. Bunun son örneği de Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Sanayi Ticaret A.Ş.'de (BUGSAŞ) yaşandı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakereleri kapsamında birçok yasada değişiklik yapan Türkiye, çalışma yaşamında AB standartlarını bir türlü yakalayamıyor. Bunun son örneği de Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Sanayi Ticaret A.Ş.'de (BUGSAŞ) yaşandı.
BUGSAŞ'ın 510 belediye otobüsü şoförü daha iyi yaşam için sendikalı olmak istedi. Bunun üzerine Belediye-İş'e üye oldu. Ancak kısa bir süre sonra da BUGSAŞ sözleşmelerini feshetti. Sendikadan gelen yanıt ise, "Üyelikler bilgimiz dışında oldu. BUGSAŞ'ta sözleşmeli 1328 işçi çalışıyor. Bunlardan 694'ü aynı işkolunda çalışan EGO şoförleri gibi sendikaya üye olarak hem maaşlarında hem de sosyal haklarında iyileşme istedi. Bu nedenle, beş işçi Belediye-İş'e müracaat etti. Sendika işçilere sayılarının az olduğunu söyleyerek, "Yüzde 51'i bulun öyle gelin" dedi.
Bunun üzerine 694 işçi sendikaya üye oldu. İşten çıkarılan işçilerden İsmail Er, üye olduktan sonra sendikanın kendilerine sahip çıkmadığını belirterek, "EGO'daki kadrolularla bizi ayrı tutuyorlar. Tutumları işverenden yana. Sendika Gökçek'in ağzıyla konuşuyor. Hatta sendikayı bu tavırlarından dolayı Salih Kılıç'a da şikâyet ettik. İlgileneceğini söyledi ama bir şey çıkmadı" dedi.
Bu arada işçilerin bir kısmı EGO'daki şoförlerin çalışma koşullarını emsal göstererek BUGSAŞ aleyinde dava açtı. İşçiler dava dilekçesinde BUGSAŞ'ın 'taşeron ve göstermelik bir şirket' olduğunu iddia etti. Bunun üzerine, BUGSAŞ, 'işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunulduğu' yorumunu yaparak işçileri işten çıkardı. İşçilere göre işten çıkarmaların ardındaki asıl neden ise haklarını aramaları ve sendikalı olmaları.
'Birileri organize etti'
Konuyla ilgili Radikal'e açıklama yapan Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul, BUGSAŞ işçilerinin sendikalarına katılmasından memnun olduklarını ancak bu katılımların iradelerinin dışında olduğunu ve, 'birileri tarafından organize edildiğini' iddia etti. Yurdakul, 'birilerinin' kim olduğunun sorulması üzerine, kim olduklarını kendisinin de bilmediğini belirterek şöyle konuştu:
"BUGSAŞ'taki işçiler bizim haberimiz olmadan noter aracılığı ile sendikamıza üyelik yaptırmış. Biz de bunu sonradan öğrendik. Diğer yandan yine bizim haberimiz olmadan dışarıdan avukat tutarak işveren hakkında dava açmışlar. Avukatlara da dünyanın parasını vermişlerdir. Halbuki davayı sendika aracılığı ile açsalardı daha tecrübeli olan bizim avukatlarımız davalarına bakardı, ücret de alınmazdı. Kazanabileceklerine de pek ihtimal vermiyorum. İşten çıkarılan işçiler için elimizden geleni yapacağız. Ancak bu saatten sonra çok fazla bir şey yapabileceğimizi de sanmıyorum."
'Sendikalı oldum işsiz kaldım'
Elif Ardıç: 2001'den bu yana otobüs şoförüyüm. Sendikalı olduğum için işten çıkarıldım. Gerekçe, 'İşyerine hakaret.' Melih Gökçek otobüsümü elimden aldı.
Mehmet Çoban: 15 Ocak'ta sendikaya girdim, 19'unda işveren çağırdı, işten attı.Hiçbir yazı gelmedi.
Coşkun Turasen: Yedi yıl çalıştım. Sendikaya girdikten üç gün sonra attılar. Damdan düşmüş gibi oldum.
Yedi senenin karşılığı bu olmamalı.
Kadir Keskin: Ailem Melih beye oy verdi. İşveren olduğu için belki daha iyi bir şey yapar diye. Atıldığımı yedi yaşındaki çocuğuma bile söylemeyemiyorum.
'Akıllı insan çok maaşlı iş bulur'
BUGSAŞ Genel Müdürü Ruhi Kurnaz, şu ana kadar 362 işçinin işten çıkarıldığını, nedeninin de sendikalaşma olmadığını öne sürdü. Kurnaz, "Burası geçici işyeridir. Akıllı insan daha çok maaşlı bir iş bulacak" dedi. Kurnaz, işten atılanların 'şirket aleyhi'ne çalıştıklarını belirtirken, şirketin yüzde 69'unun EGO'ya ait olduğunu, bu nedenle de kararların yönetim kurulu tarafından verildiğini söyledi. BUGSAŞ Genel Müdürü Ruhi Kurnaz, "Karar verilir, ben uygularım.
Burası geçici işyeridir. Akıllı insan daha çok maaşlı bir iş bulacak" dedi.
Ruhi Kurnaz, işten çıkarmaların devam edip etmeyeceğine yönelik sorulara ise şu yanıtı verdi:
'Amaç iyi hizmet'
"Bakarsınız bizimle yapılan sözleşme de yenilenmez. O zaman bütün şoförleri çıkarırız. Sözleşme devam ederse takviye şoför alabiliriz. Sözleşmesi bitenlerin sözleşmesini yenileriz veya yenilemeyiz. Bu hak bizim elimizde. Yeni şoför almak için sınav yapmadık. Ama ihtiyacımız olursa her an yapabiliriz. Müracaatları kabul ediyoruz. Aynı şoförü çalıştıracağız diye bir kayıt var mı? Sendikaya katılmak isterse kendi bilir. Sendikadan bana hiçbir müracaat gelmedi. Kadrolu elemanla mal edeceğiniz bir işin maliyeti 10 milyon, şirket vasıtasıyla yapacağınız işi maliyeti 4-5 milyondur. Yarı yarıya fark eder. Bu da Ankaralıya hizmet değil mi? Dişten tırnaktan artırılan para ile altgeçitler, üstgeçitler, yeşil alanlar yapılıyor. Belediyelerin amacı insanlara bakmak değil, hizmet etmektir".