Patron vergide yok: Ankara'ya bak Türkiye'yi gör

Ankara Vergi Dairesi araştırdı: Çoğu işveren, 2005'te asgari ücretli kadar vergi vermedi. Kuyumcu ve müteahhitlerin vergisi asgari ücretliyi biraz aştı. Altı sektörde yıllık gelir beyanı, 5 bin 203 YTL'den düşük.

ANKARA - Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı'nın gelir vergisi mükellefleri nezdinde yaptığı araştırma, her 10 sektörden altısında, patronların asgari ücretle çalıştırdıkları işçilerin dahi altında vergi ödediklerini ortaya koydu. Dericiler, asgari ücretlinin üçte biri, un fabrikatörleri ve kürkçüler beşte ikisi, mensucat sanayicileri ise yarısı kadar vergi ödüyor.
Gelir vergisi mükelleflerinin 44 alt sektör içinde değerlendirildiği araştırmaya göre, 26 sektörde, yıllık 5 bin 203 YTL olan asgari ücretten daha az gelir beyan edildi. Bu sektörler, araştırmada şöyle sıralandı: "Ayakkabi imalatı, ayakkabı toptan perakende satışı, bakkal ve süpermarketler, deterjan sanayi ticareti, deri imalatı, deri ticareti, deriden mamul eşya imalatı, deriden mamul eşya satışı, elektrikli ev aletleri imalatı, diş protez ve laboratuvarları, seyahat ve turizm işletmeleri, un imalatı ve satışı, çırçırlama sanayi, mensucat sanayi, kumaş imalatıyla uğraşan mensucat sanayi, mobilyacılar, lokantalar, kürk imalatçıları, toptan ve perakende satış yapanlar ve konfeksiyon imalatçıları, kuyumcular, bina inşa eden müteahhitler, fırıncılar, diş hekimleri, inşaat malzemesi satanlar, et ve etten mamul madde imal eden ve satanlar ile konfeksiyon toptancıları."
748 YTL'nin altında kaldı
26 sektörden 19'unda hesaplanan yıllık gelir vergisi de, asgari ücretlinin ödediği 748 YTL'nin altında kaldı. Kuyumcular, müteahhitler, fırıncılar ve diş hekimlerinin de aralarında olduğu diğer yedi sektörde ise beyannameli mükelleflerin vergi tarifesinin yüzde 20'den başlaması nedeniyle ödenilen yıllık vergi, asgari ücretlilerin biraz üzerine çıkmış oldu.
Elektrikli ev aleti imalatçıları vergide asgari ücretliye yetişemezken, müteahhitler, fırıncılar, diş hekimleri ve konfeksiyoncular asgari ücretlinin çok az üzerinde vergi verdi. Bir gecede asgari ücretlinin 20-30 katı kazanan sanatçılar ise asgari ücretlinin sadece 2.8 katı vergi ödedi.