Patronlardan işsizlik uyarısı

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye son 2-3 yıldır ciddi büyüme rakamlarını yakaladı. Ancak, işsizlik sorunumuza çözüm bulacak hale gelmedi" dedi.

İSTANBUL - TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye son 2-3 yıldır ciddi büyüme rakamlarını yakaladı. Ancak, işsizlik sorunumuza çözüm bulacak hale gelmedi" dedi.
TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Formu ve TÜSİAD tarafından düzenlenen 'Uluslararası Rekabet ve Türk Gıda Sanayi' konferansında konuşan Sabancı, Türkiye'nin kayıt dışını engellemesi, piyasa mekanizmalarının tam çalışmasını sağlaması, modern üretimi yaygınlaştırması, yatırımların önündeki teknik ve idari engelleri azaltması ve AB teknik mevzuatına uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Sabancı, "Böylece sadece gıdada değil tüm alanlarda uluslararası rekabetin önü açılır" dedi.
Türkiye'de hâlâ devam eden bir işsizlik olduğunu vurgulayan Sabancı, şöyle devam etti: "Türkiye son 2-3 yıldır ciddi büyüme rakamlarını yakalamıştır. Fakat hepimizin bildiği gibi bu büyüme rakamları istenilen seviyede işsizlik sorunumuza çözüm bulacak hale gelmemiştir. Dolayısıyla özellikle tarım dışı işsizlik oranlarımızın da yüksek olması ve tarımdaki yeniden yapılandırmanın getireceği ilave işsizlikler konusunda Türkiye'nin çözüm üretmesi gerekiyor. Tarımdaki çalışmalarımızı kamuoyu ve hükümetle paylaşmamız haziranı bulacaktır. Orada işin bu bacağı da olacak.''
'DİE'ye güvenmek lazım'
Enflasyon sepetindeki değişiklik ve ocak enflasyonununa ilişkin soru üzerine de Sabancı, "DİE böyle bir değişikliği, Türkiye'nin menfaatine düşünmüşse, bizim, 'Eski sistem olsaydı oran bu olurdu, yeni sistem olsaydı bu olurdu...' çekişmelerinden çıkıp, profesyonellere ve getirdikleri rakamlara güvenip buna göre pozisyon almamız lazım'' diye konuştu. Sabancı, ocak enflasyon rakamları için, "Devamını diliyorum" dedi.