Patronlardan 'küçüklere' koçluk kulübü

Dünya çapında 14 binin üzerinde girişimciye ulaşarak 1 milyar dolar fon aktarılmasını sağlayan Endeavor Derneği'nin Türkiye Ofisi, çalışmalarına başladı.

İSTANBUL - Dünya çapında 14 binin üzerinde girişimciye ulaşarak 1 milyar dolar fon aktarılmasını sağlayan Endeavor Derneği'nin Türkiye Ofisi, çalışmalarına başladı. Yönetiminde Suzan Sabancı Dinçer, Ali Koç, Vuslat Doğan Sabancı, Emin Hitay, Mehmet Ali Babaoğlu gibi isimlerin bulunduğu Endeavor Türkiye, 'etkin girişimcileri' keşfederek, koçluk yapacak.
Gelişmekte olan ülkelerde etkin girişimciliği ve bu yolla ekonomik kalkınmayı desteklemeyi amaçlayan sivil toplum kuruluşu niteliğindeki Endeavor Derneği 1997'de kuruldu. Dernek, Türkiye'deki ofisi aracılığıyla 2007'de 150 girişimciye ulaşmayı hedefliyor. Derneğin Türkiye Ofisi'nin tanıtım toplantısına, Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Füsun Tasarım ve Pazarlama'nın İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Babaoğlu'nun yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Koç Holding Bilgi ve Teknoloji Grubu Başkanı Ali Koç, Akbank İcra Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Finansbank İş Geliştirme ve Strateji Direktörü Murat Özyeğin, Tahincioğlu Holding İcra Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay ve Na Plus İcra Kurulu Başkanı Fadi Nahas ve Endeavor'ın Global Danışma Kurulu'n'da yer alan Matthev Brown katıldı.
Dünya çapında 14 binin üzerinde girişimciye ulaşan Endeavor, girişimcilere aktardığı 871 milyon dolarlık fon tutarını, 2006 yılı sonunda 1 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyor. Derneğin Avrupa bölgesindeki merkezi olarak da faaliyet gösterecek Endeavor Türkiye Ofisi, girişimcilere, risk sermayesine ulaşım, stratejik danışmanlık ve eğitim, uluslararası iş geliştirme olanakları, girişimci dayanışma ortamı, liderlik desteği verecek. Girişimciler, yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra aralarında Mustafa Koç, Uğur Bayar, Ethem Sancak, Burhan Karaçam gibi isimlerin yer aldığı gönüllü rehberlerin bilgi ve deneyiminden yararlanacak. 'Rehberler', girişimcinin ihtiyaçlarına göre bire bir koçluk da yapacak.
'Gerekirse ağabey olacak'
Endeavor Türkiye Ofisi Başkanı Babaoğlu, Ofis'in, Endeavor girişimci adaylarını bulacağını belirterek, "Gerekirse onlarla abla, ağabey gibi olacak" dedi. Vuslat Doğan Sabancı da, girişimcilik kültürünü tanıtmak için medyaya önemli rol düştüğünü belirterek "Zenginlik ve istihdam için işgücü dalgaları yaratmak istiyoruz." diye konuştu. Ali Koç ise, Endeavor girişimcisi olmak için temel kriterleri, '300 bin ile 15 milyon dolar arasında yıllık ciro, kurucunun yönetimde olması ve en az bir yıllık faaliyet' diye sıraladı. Koç, dört ayaklı seçim sürecinin son ayağını Haziran 2007'de Türkiye'deki uluslararası seçim panelinin oluşturacağını belirterek 100-150 firmanın başvurusunu beklediklerini anlattı.