Patronların 'kalite' rekabeti

Bu yıl 15'incisi düzenlenen Kalite Kongresi'nde Türkiye'nin üç büyük holdingi, ekonomideki rekabetlerini 'kalite ödül'lerine de taşıdı. Bugüne kadar verilen toplam 39 kalite ödülünden 14'ünü üç holding kazandı.

İSTANBUL - Bu yıl 15'incisi düzenlenen Kalite Kongresi'nde Türkiye'nin üç büyük holdingi, ekonomideki rekabetlerini 'kalite ödül'lerine de taşıdı. Bugüne kadar verilen toplam 39 kalite ödülünden 14'ünü üç holding kazandı. Bu amaçla, kongre çerçevesinde Türkiye Kalite Derneği'nin (KalDer) verdiği toplam 39 kalite ödülünden 14'ünü alan Koç, Sabancı ve Eczacıbaşı Holding'e 'özel kalite ödülü' verildi.
Özel ödülü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Eczacıbaşı Holding İcra Kurulu (CEO) Başkanı Erdal Karamercan ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı aldı. Asıl ödül heyecanı ise bugün sonuçları açıklanacak 'Ulusal Kalite Ödülleri'nde yaşanacak. Bu yıl kalite ödülüne sahip olabilmek için Bilim İlaç, Soyak İnşaat, TNT Express Türkiye ve Kütahya Porselen mücadele veriyor. KalDer ve TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen 15'inci Kalite Kongresi, 'Düşünce Kalitesi ve Küresel Yönetim ana temasıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.
Rekabet gücümüz artıyor
KalDer Başkanı Çetin Nuhoğlu, günümüzde yaşam kalitesini artırma olanağının, ülkeler arasında rekabet güçleri oranında paylaşıldığını, ülkelerin rekabet güçlerinin de kuruluşların rekabet güçlerine göre belirlendiğini söyledi. Dünya Ekonomik Forumu'nun yayımladığı küresel rekabet endeksinde Türkiye'nin 2006 yılında 117 ülke arasında 59'ncu sırada yer aldığını belirten Nuhoğlu, geçtiğimiz yıl aynı endekste 71'nci sırada olunduğunu hatırlattı. Türkiye'nin 12 basamaklı sıçramayı gerçekleştirmiş olmasının sevindirici olduğunu anlatan Nuhoğlu, şöyle devam etti:
"Aynı endeksin alt başlıklarına baktığımızda, makroekonomide 117 ülke arasında 11'inci sıradayız. Eğitim alt başlığındaysa 78'inci sıradayız. Bu değerlerle birinci sınıf rekabetçi olamayız. Sıralamadaki yerimizi değiştirmek için nasıl bir toplumda yaşamak istediğimize bir an önce karar vermek zorundayız." TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Ayça Dinçkök ise "Düşünce kalitesini yükseltmek için küçük yaşlardan itibaren yaratıcılığı ve sorgulamayı özümseyen nesiller yetiştirmek zorundayız" diye konuştu.'Mehter Takımı temposunda hareket ettik'
Türkiye'de demokratik standartların yükseltilmesi konusunda, biraz Mehter Takımı temposu içinde hareket edilen dönemler olduğunu söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Sivil toplum kuruluşlarına duyulan güvensizlik halen sürüyor ama son 20 yıldır da ciddi atılımlar yaptık" dedi.
STK'lar öncü oldu
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD işbirliğiyle bu yıl 15'incisi düzenlenen Kalite Kongresi'nde konuşan Koç, gruplarının sivil toplum konusunda ülkenin öncü kuruluşu olduğunu belirtti. Koç Grubu'nun bugüne kadar hep yerel ihtiyaçlara kulak verdiğini, kurumsal sosyal sorumluluk konusu birçok şirketin gündeminde değilken, kendilerinin iş yapma biçimi haline geldiğini vurgulayan Mustafa Koç, Birleşmiş Milletler küresel işbirliği sözleşmesi'ne de imza attıklarını hatırlattı.
Koç, "Bu sözleşmeyle bölgemizdeki iş yapma kültürünü değiştireceğiz. Kurumsal sosyal sorumlulukta dünyayla bütünleşeceğimiz önemli bir adım attık" diye konuştu.


'Türkler, Asyalılar kadar cesaretli değil'
Türkiye'nin Brezilya gibi 'geleceğin ülkesi' olduğunu söyleyen Lozan Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Rekabet Uzmanı Prof. Dr. Stephane Garelli, "Son birkaç yıldır rekabetçi olmak için ne yapılması gerektiğini siz iyi biliyorsunuz ama bunların ne zaman yapılacağı konusunda sıkıntılar var. İş yapılmaya kaldı" dedi.
Kalite Kongresi'nin özel oturum konuşmacısı Garelli, Türkiye'nin coğrafi olarak olağanüstü bir konumda bulunduğuna dikkat çekerek, "Ortadoğu, Rusya, Afrika, Asya arasında bulunduğunuz için tüm pazarlara yakınsınız. Fakat Türkler, dışa açılmak konusunda çok güvensizler. Asyalılar kadar cesaretli değilsiniz" diye konuştu. Konuşmasında, dünya ekonomisindeki rekabeti anlatan Stephane Garelli, öngörülerde de bulundu. Türkiye'de konut fiyatlarındaki artış konusunda 'endişelenmeyin' uyarısında da bulunan Garelli, dünyanın her yerinde inşaat ve konutta gelişme yaşandığını ifade etti.
Bush'un maaşı Pekin'den
Garelli, Türklerin dünyada bir numara olduğu alanınsa 'benzin fiyatları' olduğunu aktardı. Çin'in şu anda önemli bir güç olduğunu vurgulayan Garelli, ABD Başkanı Bush'un maaşının bile Çin'in başkenti Pekin'den ödendiği esprisini yaptı. Garelli, rekabetçi olmak için açık fikirli ve karar olmak gerektiğini de anlattı.