Patronların kasası borsa

Patronların kasası borsa
Patronların kasası borsa
Şirketlerin patronları ve ortakları son bir yılda sadece 7 şirkette 2.6 milyar liralık hisse sattı. Gözler Citibank'ın Akbank'ta satacağı hisselere çevrildi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Yılbaşından bu yanaki yüzde 20,2’lik getirisiyle, kendi ligi olan Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi’nin (MSCI Emerging) yüzde 50 üzerine çıkan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB ), son bir yılda şirketlerin ortakları için adeta ‘kasa’ işlevi gördü. Hisse senetleri İMKB’de işlem gören şirketlerin gerek hâkim gerekse diğer ortakları gerçekleştirdikleri hisse satışlarıyla borsadan 2.6 milyar liralık kaynak sağladı. Hisse satışlarından elde edilen gelirler diğer yatırımlarda ve borç ödemelerinde kullanıldı. 

Son satış Erdemir’de
Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal, ana faaliyetleri dışında kalan alanlardan çıkma ve borç azaltma stratejisi kapsamında yüzde 25 pay sahibi olduğu Erdemir’de 134.3 milyon hisse sattı. ArcelorMittal, bu hisse satışından 478 milyon lira gelir sağladı. Geçen yıl BİM, Koza Altın ve Migros’ta ortakların gerçekleştirdiği hisse satışlarının tutarı 1 milyar 878 milyon lira oldu. Geçen yılın nisan ayında Ülker Bisküvi, BİM’deki yüzde 10,05 hissesini satarak 774.5 milyon lira nakit girişi sağladı. Koza Altın’ın ana ortakları, şirketin sermayesinin yüzde 11’ini oluşturan hisse senetlerini satarak 328.1 milyon lira gelir sağladı. BC Partners, geçen yılın nisan ayında 31 milyon adet Migros hissesini 775 milyon lira bedelle borsada sattı. Galatasaray Spor Kulübü ise borsada 772 bin 456 adet hisse satarak 168.8 milyon TL gelir elde etti.
Işıklar Holding, geçen hafta Işıklar Enerji ve Yapı Holding’de 17.5 milyon adet hisse sattı. Şirketin sermayesinin yüzde 15,6’sını oluşturan hisselerin satışından 12.9 milyon lira gelir elde edildi. Kamil Engin Yeşil ise Yeşil GYO’da yılbaşından bu yana 20.9 milyon adet hisse sattı. Yeşil’in şirketteki payı yüzde 64,31’den 55,4’e indi. Satıştan 24.3 milyon TL gelir elde edildi. Bu arada Adana Çimento’nun Çimsa’daki yüzde 9,54’lük payının satış süreci ise devam ediyor. Trabzonspor’da da halka açık şirketin hâkim ortağı geçen hafta hisse satışına başladı.

Gözler Akbank’ta
Akbank’ın sermayesinin yüzde 20’sine sahip olan Citibank, Basel kriterleri gereği bankadaki payını yüzde 10’un altına çekecek. Citibank, Akbank’ta yaklaşık yüzde 10 payını satacak. Bu satışın Akbank’ın piyasa değerine göre karşılığı yaklaşık 2.8 milyar liraya karşılık geliyor. Hisselerin blok olarak satılması bekleniyor.

bigPara.com