Paul Doany: Türk Telekom'da peşin ödeme yapabiliriz

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürü Paul Doany, özelleştirme bedelinin tamamını ödeyebileceklerini ya da kısmi ödeme yapabileceklerini belirterek, "Önemli olan ödemenin daha önce konuşulandan hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

ANKARA - Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürü Paul Doany, özelleştirme bedelinin tamamını ödeyebileceklerini ya da kısmi ödeme yapabileceklerini belirterek, "Önemli olan ödemenin daha önce konuşulandan hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Görüşmeler devam ediyor" dedi.
Türk Telekom Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen iki milyonuncu ADSL abonesine hediye verilmesi töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Doany, Avea'daki İtalyan hisselerinin satın alınması konusundaki soruyu, "Biz bu konudaki açıklamayı, hisseler Türk Telekom tarafından mı alınacak, Oger Telekom tarafından mı alınacak, bunu en geç önümüzdeki 10 gün içinde yapabileceğimizi umut ediyorum" diye yanıtladı.
Hisselerin bedelinin 500 milyon dolar olduğu yönündeki bilgiyi doğrulayan Doany, hisselerin satın alınması konusunda Hazine'ye başvurduklarını belirtti. Türk Telekom özelleştirme bedelinin peşin ödenmesine de bir soru üzerine yanıt veren Doany, bu konuda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile görüşmelerinin devam ettiğini, 2-3 hafta içerisinde bununla ilgili de bir duyuruda bulunabileceğimizi umut ettiğini söyledi.
Internette yüzde 15 indirim
Oger Telekom'un, Telekom'daki hisselerini istediği zaman başka bir şirkete satabileceği iddialarına ise Doany, şu yanıtı verdi: "Bu bilgi doğru değil. Bizim imzaladığımız Hissedarlar Sözleşmesi'ne göre hisselerin beş yıl süreyle aktarılması, başka birine devredilmesi mümkün değil. Bu beş yıldan sonra en az üç yıl olmak üzere ek bir süre var. Ödeme planına bağlı olarak belirleniyor bütün bu süreler. Oger Telekom hisselerini satmak istese bile satacağı şirketin mutlaka Hazine tarafından onaylanması gerekiyor. Hissedarlar Sözleşmesi kamuya açıktır, şartları herkes tarafından bilinir. Orada bu şartlar açık bir şekilde belirtilmiştir. Ne olursa olsun biz zaten hisselerimizi satmayacağız, öyle bir şey düşünmüyoruz."
Öte yandan Türk Telekom bir süre önce müjdesini verdiği indirimin ilk adımını attı ve çevirmeli internet bağlantı ücretlerinde dünden geçerli olmak üzere yüzde 15 indirim uygulamaya başladı. İndirim, internete 145, 200 ve 882'li hatlardan dial up bağlananlar için geçerli olacak.