Pazar lideri Hyundai, Genesis'i Avrupa'dan önce Türkiye'ye getirdi

Pazar lideri Hyundai, Genesis'i Avrupa'dan önce Türkiye'ye getirdi
Pazar lideri Hyundai, Genesis'i Avrupa'dan önce Türkiye'ye getirdi

Hyundai Genesis 3.8 litrelik V6 motoruyla 290 beygir güce sahip. Araçta tüm lüks konfor özellikleri 202 bin liralık etikete dahil.

Yılın ilk yedi ayında otomobil satışında pazar lideri olan Hyundai, ilk lüks sedan modeli Genesis'i Avrupa'dan önce Türkiye'de satışa sundu. Bu yıl 200 adet satış hedefleyen Hyundai, şimdiden 202 bin liralık Genesis'ten 40 adet sattı. Hedef yine liderlik
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - A ve B sınıfında pazar lideri olan Hyundai Türkiye’de ilk kez lüks sedan sınıfına giriş yaptı. Amerika’da ‘2009 Yılın Otomobili’ seçilen Genesis  Sedan ile Hyundai lüks sınıfta da lider olmak istiyor. 202 bin liradan satılacak Genesis gelmeden 40 adet sipariş aldı. Bu yıl 200 adet Genesis satmayı hedefleyen Hyundai lüks sınıfta rakipleri olan BMW 5.30 ve Mercedes-Benz E350’nin satışlarını gelecek yıl geçmeyi planlıyor.

Dünyada Ford’u geçti
Aracın lansmanında konuşan Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Kwang-Heum Um, Hyundai’nin, ekonomik krize rağmen tüm dünyada büyük gelişim içinde olduğunu söyledi.
2007 yılında Hyundai Otomotiv Grubu’nun dünyanın en büyük 5’inci üreticisi konumuna yükseldiğini, 2009’un ilk altı aylık satışlarına bakıldığında 2 milyon 153 bin adet ile Ford Motor Company’yi geçip 4’üncü sıraya çıktıklarını belirten Kwang-Heum Um, “Hyundai henüz 40 yıllık geçmişe sahip olan bir marka ancak son yıllarda kalite ve müşteri memnuniyetine yaptığımız yatırımlarla buraya geldiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

‘Türkiye’nin başarısı’
Hyundai Türkiye’nin de bu başarıdaki katkısının inkâr edilemeyeceğini dile getiren Kwang-Heum Um, şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi bu yılın yedi aylık satışları itibarıyla Hyundai, Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobil markası. Bu bizim için bir sürpriz değil çünkü ürünlerimizin kalitesi aşikâr ve Hyundai artık bir Türk markası olarak kabul ediliyor. İzmit fabrikamızda ürettiğimiz en önemli modelimiz olan Accent Era da Türkiye’nin açık ara en çok satılan aracı.”

ABD’den sonra geldi
Kwang-Heum Um, Genesis’i kullanma ayrıcalığını, Kore ve Amerika pazarlarından sonra Avrupa’dan önce ilk kez Türk tüketicisinin yaşayacağını söyledi. 

En gelişmiş Hyundai
Genesis’in Hyundai’nin ilk global lüks sedan otomobili olduğunu ve Türkiye pazarındaki ilk arkadan itişli binek araçları olma özelliğini taşıdığını ifade eden Kwang-Heum Um, “Genesis, Hyundai’nin kalite ve teknoloji anlamında ulaştığı noktayı ve harika otomobiller hazırlama konusunda şu ana kadar gösterdiği başarıyı gözler önüne seriyor” dedi.

500 milyon dolar yatırım
Kwang-Heum Um, Genesis’in Mercedes E-Serisi ile BMW 5-Serisi gibi rakiplerini korkutacak performansıyla segmentinde çok dişli bir rakip olacağını vurguladı. Genesis şimdiye kadar yapılan en gelişmiş Hyundai modeli olarak tanıtılıyor. Araç için 500 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

i20 üretiminde müjdeli haber gelecek
Hyundai Başkanı ve CEO’su Kwang-Heum Um, Türkiye’nin i20’nin üretimi için hâlâ en yüksek şansa sahip olduğunu söyledi. i20 üretimiyle ilgili artık son aşamaya gelindiğini ifade eden Kwang-Heum Um, “Türkiye, i20’nin üretimi için hala en yüksek şansa sahip. Karar birkaç hafta içinde netleşecek. Herşey yolunda giderse müjdeli haberi kısa süre içinde sizinle paylaşabiliriz” dedi.
Kwang-Heum Um, i20’nin lansmanında pazarda stabilite sağlayacak önlemler alınırsa, Avrupa için geliştirilen ve şu an Hindistan’da üretilen i20 modelini İzmit fabrikasında üretebileceklerini söylemişti. Hyundai’nin Avrupa’da Çek Cumhuriyeti’nde bir fabrikası ve Slovakya’da kardeş şirketi Kia’nın bir fabrikası bulunuyor. Üretimi Türkiye alırsa Avrupa’ya ihracat da yapılacak. i20 üretimiyle fabrikaya 75 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Rolls-Royce’daki ses sistemi var
Hyundai’nin Türkiye’deki arkadan itişli ilk otomobili olan Genesis Sedan büyük boyutlarına rağmen spor sedan olarak tasarlanmış. Genesis’in ön tasarımında özellikle Xenon teknolojisine sahip ayarlanabilir ön far sistemi, tampondaki hava giriş kanalı, büyük radyatör ızgarası ve şişkin agresif kaput dikkat çekiyor.
Türkiye’ye tek donanım ve motorla gelen Genesis’in konfor özellikleri rakiplerinden geride kalmıyor. Genesis’te en çok dikkat çeken özelliklerden biri Lexicon marka 17 hoparlörlü ve 6’lı DVD değiştiricili 500 watt’lık müzik sistemi. Bu sistem dünyada sadece fiyatı 750 bin avrodan fazla olan Rolls-Royce Phantom Coupe’de bulunuyor.
Araçta Bluetooth, telefon arayüzü, USB/iPod harici bağlantıları, 30 GB hafızalı ve 7 inç ekranlı bilgi sistemi, ayarlanabilir ön far sistemi, geri vites seçildiğinde devreye giren arka kamera ve orta konsoldaki multi-media butonu gibi birçok özellik bulunuyor. 

100 km’de 9.5 litre yakıyor
Genesis’te ayrıca deri kaplı ön konsol ve kapı panelleri, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, soğutmalı ön koltuklar da yer alıyor. Genesis’teki 3.8 litrelik V6 benzinli motor 6 ileri otomatik şanzımanla 290 beygir güç ve 360 Nm tork üretiyor. Yakıt tüketimi ise ortalama 9.5 litre.