Pazarda Rusya ucuzluğu

Rusya Federasyonu, dünden itibaren Türk yaş sebze-meyve ürünlerini ithal etmemeye başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine Moskova Büyükelçiliği, Türkiye'nin aldığı önlemleri yerinde incelemesi için Rus uzmanları Türkiye'ye davet etti.

ANKARA/ANTALYA - Rusya Federasyonu, dünden itibaren Türk yaş sebze-meyve ürünlerini ithal etmemeye başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine Moskova Büyükelçiliği, Türkiye'nin aldığı önlemleri yerinde incelemesi için Rus uzmanları Türkiye'ye davet etti. Heyetin kısa süre içinde gelmesi ve yasağın kaldırılması için görüşmelerin başlatılması öngörülüyor.
Bu arada Antalya Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Oğuz Satıcı da 2 Haziran'da, Antalyalı kesme çiçek ve yaş meyve ve sebze ihracatçıları ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan oluşan bir heyetin Rusya'ya gideceğini açıkladı.
Heyet gelecek
Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen bitkisel ürünlerde 'Akdeniz sineği' türünden haşarelerin çıkması ve Tarım Bakanlığı'nın bu konudaki uyarılara karşın önlem almaması üzerine yılda yaklaşık 200 milyon dolar tutan ihracat dün itibarıyla sonlandırıldı. Edinilen bilgilere göre, cuma günü ortaya çıkan bu durum üzerine Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Rusya Dışişleri Bakanlığı ile iletişime geçerek yasağın önlenmesini istedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, büyükelçiliğe başvurarak Rusya'nın şikayet ettiği konularda alınan önlemlerin yerinde incelenmesi için bir Rus heyetinin Türkiye'ye davet edilmesini istedi. Rus heyetinin incelemesinin ardından hazırlayacağı raporun Rusya Sağlık Bakanlığı'nca değerlendirileceği ve yasağın ancak bu değerlendirmenin ardından kaldırılacağı kaydediliyor. Rusya'nın Danimarka, Belçika, İspanya ve Moldova gibi ülkelere de bitkisel ürünlere ilişkin bu tür geçici yasaklar getirdiği öğrenildi. Rusya'nın yasak kararının ardından Antalya'da domatesin fiyatı yüzde 50 düşüşle 40 YKr, sivri biberin ise 30 YKr'ye kadar indi.
(Radikal, aa)