Pedala kuvvet

Pedala kuvvet
Pedala kuvvet

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Genel Müdürü Cemal Hoşgül (sağda)

Trafikten, çevre kirliliğinden, yakıt parasından kurtulmanın sihirli formülü: Bisikletli yaşam... Şaşırtıcı ama gerçek artık Türkiye'de de çalışanları bisikletle işe gidip gelen şirketler var.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Nereden nereye... Türkiye bisiklet tutkunlarına ‘hayaldi gerçek oldu’ dedirten bir döneme girdi. Daha kat edilmesi gereken çok yol olsa da artık ‘pedallar’ daha hızlı dönüyor. Belediyeler özel bisiklet yolları için kesenin ağzını açtı. 1-2 km’lik hobi amaçlı yollardan değil 40-50 kilometrelik özel yollardan bahseder olduk. Üstelik hükümet bisikletli yaşamı teşvik için ses getirecek projelere imza atmanın arefesinde. Gelişmeler bununla da sınırlı değil. Haliç’e tepeden bakan bir oteli düşünün... Kapısından içeri her sabah 17 bisikletli giriyor. Akşamları da otoparktan birer birer çıkıp yola koyuluyorlar. Onlar, üst düzey yöneticilerin de aralarında olduğu otelin çalışanları...
Türkiye’nin LEED Gold Çevre Ödüllü ilk oteli Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn, 2011 Eylül’de açıldı. Otel, aynı zamanda Türkiye’nin ilk bisiklet dostu oteli. ‘Çalışanları bisikletlendirme’ projesinin fikir babası Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Genel Müdürü Cemal Hoşgül. Otelin çevreci felsefesine bağlı olarak işe gidip gelirken isteyen çalışanlara bisiklet hediye ettiklerini belirten Hoşgül, “Şirket içinde konu ile ilgili duyuruyu yaptıktan sonra toplam 17 çalışanımızdan talep geldi. Bisikletleri aldıktan sonra eğitimler düzenledik. Şu anda 17 çalışanımız her gün bisikletle işe geliyor. Özel soyunma odalarında duşlarını alıp görevlerinin başına geçiyor” açıklamasını yapıyor.

5 bİn euroyu bİr yılda çıkardım


Hasan Göksun, Fulya’daki evinden Kapalıçarşı’daki işyerine giderken çektiği trafik çilesinden kurtulmak için otomobilden bisiklete transfer olan bir işadamı. Bu sayede yakıt ve spor salonu harcamasından da kurtulduğunu belirten Göksun, “İlk bisikletimi 5 bin euroluk bir modelle değiştirdim. Toplantılara da bisikletle gidiyorum. Günde yaptığım yol yaklaşık 30 km. Yaptığım tasarrufla bisikletin parası 1 yılda çıktı” diyor.

‘Perşembe Akşamı Bİsİkletçİlerİ’ her yerde


Önce İzmir’de üç kişiydiler.. Bir perşembe akşamı yola çıktılar ve dalga dalga Türkiye’yi etkilediler. Alanya, Ankara , Bursa ve Trabzon’da yağmur, kar demeden her perşembe akşamı buluşarak pedal çeviren Perşembe Akşamlı Bisikletçileri’nin hedefi bisikletin modern bir ulaşım aracı olduğunu göstermek.


Her gün 12.5 km yol yapıyorum

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn’un Kurumsal Satış Müdürü Ufuk Okumuş, Kadıköy’de oturuyor. Her gün vapuru da kullanarak Haliç’e bisikletle geliyor. Günde 12.5 km yol yaptığını elirten Ufuk Okumuş, ilk günler yokuşlardan dolayı zorlandığını belirtse de şimdi keyfini sürdüğünü söylüyor. Araçların bisikletlilere saygılı davranmadığını belirten Okumuş, “Nadir de olsa güzel örnekler yok değil. Bir gün dar yolda giderken bir otomobil çekilmem için hiç korna çalmadan arkamdan geldi” diyor.

Bİsİklet İnsanın kanına İşlİyor


İsmet Hazır, Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn’un İnsan Kaynakları Koordinatörü. O ise Fulya’dan yola çıkıp Haliç’teki işyerine geliyor. Düzenli olarak spor yapmasına rağmen o da ilk günlerde zorlanmış. Hatta vazgeçmeyi bile düşünmüş. Ama duş alıp masasına oturduğunda bir an önce akşam olsun diye saatleri saymış. İsmet Hazır, “Bisiklet kullanmak virüs gibi. İnsanın kanına işliyor. Çok büyük keyif veriyor ve hayatı kolaylaştırıyor” açıklamasını yapıyor.

Bolu’daki oteller de bisikletleniyorİstanbul’dan İzmir’e, Konya’dan Adapazarı’na kadar büyükşehir belediyeleri bisikletli yaşam için iddialı yatırımlara soyundu. Örneğin Konya 10 milyon euroluk bir yatırımla 40 bisiklet istasyonu kuracak ve buralara 500 bisiklet yerleştirilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa ve Anadolu yakası için ilk etaptaki hedefi olan toplam 40 km’lik bisiklet yolunu tamamlamak üzere. Sakarya’da ‘Kentiçi Bisiklet Yol Ağı” projesi kapsamında üç ilçeyi birbirine bağlayan bisiklet yolu yapıyor. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, “Bisiklet yolları birçok noktadan toplu taşıma araçlarına erişim olacak şekilde dizayn ediliyor. Bisikletli yaşamı kabul ettirmek zor olsa da Türkiye’de de güzel şeyler olmaya başladı. Hilton Garden Otel gibi Bolu’da bulunan Yurdaer Otelde çalışanlarını bisiklet tahsis etmek için çalışmalara başladı” diyor.

Turizmi ağına da katılıyoruzHedefe kilitlenen hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının gündem maddeleri:
Türkiye Avrupa Bisikletliler Federasyonu Avrupa Bisiklet Turizmi Yol Ağı’na (Eurovelo) dahil edilecek. Avrupa’da 66 bin kilometre olan turizm amaçlı bisiklet yolu Türkiye sınırında bitiyor. Türkiye’ye doğru inşaatı süren Eurovelo için 20-21 Aralık 2012 tarihlerinde İstanbul’da toplantı düzenleniyor. Tarihi yarımada, Haliç, Boğaz, Adalar gibi noktalar ağa dahil edilecek. Eurovelo için kente giriş çıkış güzergâhları hazırlanacak.
Gelişmiş ülkelerde çalışanlarını bisiklet kullanımına teşvik eden şirketlere sağlanan imkânlar Türkiye’nin de gündeminde. Bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları şirketleri teşvik edecek modeller üzerinde çalışıyor.

bigPara.com