Pegasus 2010'da İMKB'ye uçmaya hazırlanıyor

İSTANBUL - Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, dünyada ve Türkiye’de sermaye piyasalarının, 2010’un ikinci yarısında veya en geç 2011’in ilk çeyreğinde açılacak gibi göründüğünü, Pegasus olarak halka açılma planını icra etmek istediklerini açıkladı.
Ali Sabancı, gençlere girişimcilik ruhunu aşılamak kendi şirketlerini kurarak girişimcilik deneyimi yaşatmak amacıyla düzenlenen ‘birFİKRİNmiVAR?’ yarışmasının tanıtım toplantısında, gazetecilerin, Pegasus’un halka arzına ilişkin sorularını yanıtladı.
Sabancı, “Sermaye piyasaları dünyada ve Türkiye’de 2010’un ikinci yarısında veya en geç 2011’in ilk çeyreğinde açılacak gibi görünüyor. Biz de bununla ilgili daha önce açıkladığımız halka açılma planını icra etmek istiyoruz. 8 Ocak’ta danışman firmayı tespit ediyoruz” diye konuştu.
Pegasus’un yüzde kaçının halka arz edileceğine ilişkin bir soruya da Ali Sabancı şu yanıtı verdi: “O konuyu danışman firmayla birlikte... Niye ocak ayının ilk haftasında bu danışmanı tayin ediyoruz? 2010 ikinci yarısında halka açma hedefimiz olmasına rağmen bunları aramızda pişirmemiz lazım.” 

Arz parası ile uçak alınacak
Pegasus Havayolları’nın halka açılmasının ardından THY’den sonra İMKB’de işlem gören ikinci havayolu şirketi olacağını hatırlatan Sabancı, “(Halka arz ile) Şirketin bilançosunda satın almalar için kaynak oluyor. Halka arzla sağlayacağımız  kaynağı bu alanda veya uçak siparişlerinde kullanabiliriz” dedi. (aa, reuters)