Pegasus Esas'la 'içeri' de giriyor

Esas Holding tarafından bu yılın başında satın alınan Pegasus Havayolları, 1 Kasım'dan itibaren iç hat uçuşlarına da başlıyor. En düşük uçuş ücretini 55 YTL olarak belirleyen şirket...

İSTANBUL - Esas Holding tarafından bu yılın başında satın alınan Pegasus Havayolları, 1 Kasım'dan itibaren iç hat uçuşlarına da başlıyor. En düşük uçuş ücretini 55 YTL olarak belirleyen şirket, 2006 yılında 80 bin yolcu taşımayı ve 60 milyon avro ciro elde etmeyi hedefliyor. Uçuşlarını İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan gerçekleştirecek olan şirket, ulaşımı sağlamak için servis ağı kuracak, ayrıca otomobilli müşterilerinden otopark ücreti almayacak. 4 milyon avroluk yatırımla pazara giren şirket ilk aşamada İstanbul'dan Ankara, Van, Adana, Antalya ve Trabzon'a, Ankara'dan ise Van'a uçacak. Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Şu anda pazarda 14 oyuncu var. 1985'ten beri 25 şirket kapanmış. Öne çıkmayı hedefliyoruz. Şirket yapımız farklı. Bizim 254 çalışanımız aynı zamanda hissedarımız" dedi.
Bilet fiyatı 55 YTL'den başlayacak
Ali Sabancı, iç hatta uçma kararı almalarını pazarın gelişimine bağlarken, "Sekiz ayda pazar yüzde 40 büyüdü. İstikrarlı gelişiyor. Türk halkının uçuş penetrasyonu yüzde 7-9 seviyesindeyken bu oran bize benzeyen ülkelerde yüzde 30'ların üzerinde. Gelecek üç yılda yüzde 20 büyüme yaşanacak." diye konuştu. Sabancı, iç hat uçuşlarının ardından dış hatlarda tarifeli uçuşlara başlamayı planladıklarını belirtti. Genel Müdür Sertaç Haybat ise "Her uçuşa farklı fiyat uygulayacağız. Fiyatlar 55 YTL'den başlıyor. 2006'da dış hat uçuşlarıyla toplam 1.5 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.