Pegasus'u 55 YTL kesmedi, fiyatı 35 YTL'ye indirdi

Pegasus, Pegonomi paketi ile 60 gün öncesinden rezervasyon yaptıranlara 25 YTL'den başlayan kademeli fiyatlarla uçma imkânı verecek. Ancak akaryakıt harcı eklendiğinde fiyat 35 YTL'ye geliyor.

İSTANBUL - Pegasus, Pegonomi paketi ile 60 gün öncesinden rezervasyon yaptıranlara 25 YTL'den başlayan kademeli fiyatlarla uçma imkânı verecek. Ancak akaryakıt harcı eklendiğinde fiyat 35 YTL'ye geliyor. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu bir promosyon değil, bir pazarlama yöntemidir. Süre kısaldıkça fiyat artar" dedi.
Kuruluşunun birinci yılında sektörde yüzde 10 civarında pazar payına ulaştıklarını kaydeden Sabancı, bu oranın Sabiha Gökçen'de yüzde 50'nin üzerinde olduğunu kaydetti. Sabancı, sektöre ilk girdiklerinde sabit ve yüksek fiyatların olduğunu, İstanbul'un tek bir meydanının kullanıldığını ifade ederek, "Uyuyan ikinci meydan vardı. Minyatür kale maç yapsam, hiçbir yolcu rahatsız olmazdı. Yolcu o kadar azdı. Biz ne yaptık? 55 YTL'yle sektöre girdik. Güvenlik ve bakımdan hiç zaman fedakârlık yapmadık, yapmayacağız da" diye konuştu.
'Kahve ücretsiz'
Sabancı, şirket olarak yüzde 90'ın üzerinde zamanında uçuş gerçekleştirerek iyi bir başarı sergilediklerini vurguladı.
Müşterilere rötar konusunda bazı taahhütler verdiklerini dile getiren Sabancı, bu kapsamda üç saatten fazla rötar yapılması durumunda biletini iade ettikleri yolcuyu bedava taşıdıklarını, beş saatten fazla rötarda yolcuyu bedava uçurduklarını ve bir bilet daha verdiklerini söyledi. Yeni uygulamayla yolcuya koltuğunu seçme tercihi sunduklarını ve 15 günde 2 bine yakın yolcunun bu hizmetten faydalandığını aktaran Sabancı, şunları kaydetti:
"Dışarıda olup biteni takip ediyoruz. Yoksa bunları ilk başlatanlar değiliz. 29 Ekim'de başlayacağımız 'Pegasus Flying Cafe' ile de yolcu ücret karşılığında istediğini yiyebilecek. Ben niye yemek istemeyeni sübvanse edeyim? Ücretsiz yemeğin kaldırıldığı uygulamada çay, kahve ücretsiz."Boeinglere 800 milyon dolar
Ali Sabancı, daha önce duyurdukları 12 adet Boeing uçağı satın alımına ilişkin de bu uçakların kendilerine maliyetinin 800 milyon doları aştığını, uçaklardan 2'sini 2008 yılında, 4'ünü 2009'da, kalan 6 adedini ise 2009-2013 yılları arasında teslim alacaklarını bildirdi.
Sabancı, Pegasus ailesi içinde konuşmalar sırasında 'zaten, ama, yani' gibi kelimelerin kullanılmadığını ve kullananların para cezası ödediğini de anlatarak, şöyle devam etti:
"Pegasus ailesini topladım ve bu kelimeleri kullananlardan toplanacak parayı ikiye çarpıp yardım kuruluşuna bağışlayacağımızı söyledim. Ağustosta 3 bin YTL civarında toplanan para sayesinde, Lösemili Çocuklar Vakfı'na 6 bin YTL gibi bağış yaptık. Ayrıca filhakika denirse, 1000 YTL cezası var. Toplantılarda birinin başkasının sözünü kesmesi halinde, sözü kesen kişi karşısındakine 20 YTL veriyor. Türkiye'de konuşmayı kesme gibi bir alışkanlığımız var. Bunu aşmamız gerekiyor."