Pendik'te tekel karartması!

Pendik'te tekel karartması!
Pendik'te tekel karartması!
Pendik Belediyesi 192 tekel bayiinin camlarına renkli film çektirdi. Amaç 'çocukları korumak'. Tekel bayileri hem satışlardan hem karanlıktan şikâyetçi.
Haber: BURAK COŞAN - burak.cosan@radikal.com.tr / Arşivi

Pendik Belediyesi yaklaşık 1 ay önce Tekel bayilerinin camlarının renkli filmle kapatılması kararı aldı. Belediyenin gerekçesi ‘ çocuk ve gençlerin alkol ve sigaraya’ özenmelerini engellemekti. Ancak filmle kapatma ilçedeki 192 Tekel esnafını isyan ettirdi. Tekel esnafı “Can güvenliğimiz kalmadı, hava almak için bile izin almamız gerekiyor” diye yakınıyor.
Pendik Belediyesi, ilçede yer alan tekel bayilerinin, Pendik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile birlikte camlarına film çektirdi. Yapılan uygulamayı esnafın istediğini iddia eden Pendik Belediyesi, uygulamanın başlamasına bir tekel sahibinin öncü olduğunu ileri sürüyor.
Yapılan uygulamada asıl amacın alkol satışlarını engellemek olduğunu belirten Tekel bayii sahibi Hasan Gökdemir, camlara çekilen filmlerden dolayı mağazanın içinin görünmediğini ve gün boyu ışıkları yakmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Gökdemir, “İçeride ne olup bittiğinden kimsenin haberi yok. Kötü niyetli kişiler içeri girse, canımıza ya da malımıza kastetse yoldan geçen birinin bizi görme ihtimali yok. Bunun dışında gün boyu yakılan ışıklar da artı bir maliyet getiriyor” diyor.
Gelen zabıta ekiplerinin kapıların bile açık olmasını istemediğini belirten Gökdemir, “Ancak Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, içeride havasızlıktan dolayı kalp krizi geçirme ihtimalimizi göz önünde bulundurarak kapıları açık bırakmamıza izin verdi. Hava almak için bile artık başkandan izin almamız gerekiyor” diyor. 

Baskılar kilit vurduracak
Bir başka Tekel bayii Murat Şen, işlerinin büyük oranda düştüğünü, mağaza içerisinin gözükmemesi sebebiyle ailelerin içeri girmek istemediğini söylüyor. Artık günde 15 bira bile satamadığını belirten Şen, “Yıllardır Pendik’te bu işi yapıyorum. Mağazamda sadece Tekel ürünleri satmıyorum. Mahalle bakkalı gibiyim. Ancak son yaşanan gelişmeler bizi çok zor durumda bıraktı. Yıllardır benden alışveriş yapan müşterilerim bile içeri girerken çekindiklerini söylüyor. Eğer baskı devam ederse dükkâna kilit vuracağım” diye konuşuyor.
İsmini vermek istemeyen bir tekel bayii ise zabıta ekiplerinin baskılarının artık çekilmez olduğunu belirtiyor. Esnafa bir kastımız yok

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ise yaptığı yazılı açıklamada, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun düzenlediği 27808 sayılı yönetmeliğin 24. maddesine göre uygulamanın yapıldığını belirtti. Şahin şöyle devam etti: “Çocuk ve gençleri alkollü içecek ve tütün mamullerine teşvik ve özendirmeyi ortadan kaldırmak amacıyla bayilerimize camlarını film şeritle kapatmasını önerdik.” Camları kapatılan esnafla sonradan görüştüklerini belirten Şahin, “İşlerinde herhangi bir azalma yok. Filtreyle camlarını kapatan esnaf akşam ışıklarını yaktıklarında içerisi çok rahatlıkla görülebiliyor. Akşam da çocuklar evlerinde olduğu için sakınca yok” diyor.