Pendik'ten uçanlar çoğaldı

Pendik'te 2001 yılında hizmete giren ve ilk yıllarında atıl olması nedeniyle eleştirilen Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'nı, iç ve dış hatlardaki tarifeli uçuşların artmasıyla bu yıl 9 ayda 610 bin yolcu kullandı.

İSTANBUL - Pendik'te 2001 yılında hizmete giren ve ilk yıllarında atıl olması nedeniyle eleştirilen Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'nı, iç ve dış hatlardaki tarifeli uçuşların artmasıyla bu yıl 9 ayda 610 bin yolcu kullandı.
İstanbul'un Anadolu Yakası ile çevre illerdeki 9.5 milyon nüfusa yönelik yolcu hedefi olan Sabiha Gökçen'den halen iç hatlarda 3 havayolu şirketi 10 noktaya, dış hatlarda da 2 havayolu şirketi 7 noktaya tarifeli uçuş yapıyor. Sabiha Gökçen Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Lerzan Özder, 2004 yılında 250 bin yolcunun kullandığı havaalanından, 2005'in ilk 9 ayında 610 bin yolcunun yararlandığını anlatarak, yıl sonu hedeflerinin 1 milyon yolcu olduğunu söyledi.
Özder, 2005 yılında Sabiha Gökçen Havaalanı'nı uçuş programına alan THY'nin 30 Nisan'da, Fly Air'in 18 Eylül'de, Pegasus'un da 1 Kasım'da iç hat uçuşlarına başladığını hatırlattı.
İlk veteriner hudut noktası
Bu arada Sabiha Gökçen'de kurulan Türkiye'nin ilk Veteriner Hudut Noktası ana binasının yapımının tamamlandığını ve Ocak 2006'da hizmete açılmasının planlandığını belirten Özder, "Bu tesisle canlı hayvan ve gıda ürünlerinin, AB ülkeleri ve Türkiye arasında kontrollü şekilde geçişi amaçlanıyor" dedi.