Pepsi Coca-Cola'nın gazını kaçırdı

Pepsi Coca-Cola'nın gazını kaçırdı
Pepsi Coca-Cola'nın gazını kaçırdı
Deloitte tarafından dünyadaki en büyük tüketici ürünleri şirketlerinin incelendiği raporda net satışlarına göre dünyanın en büyük 250 şirketi sıralandı.


Deloitte tarafından dünyadaki en büyük tüketici ürünleri şirketlerinin incelendiği raporda net satışlarına göre dünyanın en büyük 250 şirketi sıralandı. Listeye Türkiye ’den sadece Anadolu Efes listeye dahil olurken 2011 cirolarına göre yapılan sıralamada Pepsi’nin Coca Cola’yı geçmesi ise dikkatleri çekti.

Net satış rakamlarına göre düzenlenen raporda 1. Akıllı telefon pazarının lideri Samsung oldu. Onu 105 milyar dolarlık net satış rakamı ile İsviçreli dünya devi Nestle takip etti. Son iki yılda 10 milyar dolar zarar açıklayan Panasonic ise süpriz yaptı ve 101 milyar dolarlık net satışı ile listede kendisine 3. sıradan yer buldu. Asyalı devrik teknoloji liderlerinin süprizi ise bununla bitmede son 10 yılda piyasa değerinden 190 milyar dolar kaybeden ve 10 milyar dolar seviyesine gerileyen Sony 73 milyar dolarlık satış ile listeye 5. sıradan girdi. Piyasa değerine göre dünyanın en değerli şirketi Apple ise 65 milyar dolarlık net satışı ile devlerin gerisinde kaldı. Listede en şaşırtıcı noktalardan biri ise Pepsi’nin net satışlarında Coca Cola’yı geçmiş olması. Listenin 14. sırasında bulunan Coca Cola 35 milyar dolar net satış yaparken Pepsi ise buna 57 milyar dolar ile cevap vermiş.

Raporun tamamı ve sıralama için: http://www.deloitte.com/assets/Dcom-BruneiDarussalam/Local%20Assets/Documents/Global%20Powers%20of%20CP%202012_Deloitte_Web.pdf

bigPara.com