'Pepsi'yi Muhtar'la geçtik'

Coca-Cola İcra Kurulu Başkanı (CEO) Neville Isdell, Coca International Başkanlığı görevine getirdiği Muhtar Kent'i 'Duvarın yıkılmasından sonra...

İSTANBUL - Coca-Cola İcra Kurulu Başkanı (CEO) Neville Isdell, Coca International Başkanlığı görevine getirdiği Muhtar Kent'i 'Duvarın yıkılmasından sonra Coca-Cola'nın eski Sovyet Bloku ülkelerinde Pepsi Cola'yı geride bırakmasını sağlayan kişi' olarak tanıttı. Önceki gün analistlerle bir telekonferans düzenleyen Isdell, 1988'den beri tanıdığı Kent'in 'yakın arkadaşı' olduğunu belirterek şunları kaydetti:
"Kendisi çok önemli bir operasyon adamıdır. Aynı zamanda bize çok büyük katkısı olacak uluslararası deneyim sahibidir. Doğu Avrupa'da duvarın yıkılmasından sonra Pepsi Cola'nın, hemen hemen bölgedeki tüm ülkelerde bizim üç katımız kadar satış yaptığını gördük. Bugün ise tüm bu sözü edilen ülkelerde Coca-Cola lider. İşte Muhtar Kent, bölge ülkelerinde bu atağı başlatan ve sonucu almamızı sağlayan kişidir."
'Başarılı olması gerekiyor'
Isdell, Kent'in önümüzdeki dönemde kendi yerini alıp almayacağı sorusuna ise "Zamanı gelince bu görev için hem içeriden, hem de dışarıdan adaylar ortaya çıkacak. Son atama ileride mutlaka Coca-Cola'nın başına geçeceği anlamına gelmiyor. Çok zorlu bir görevi üstlendi. Aday olması için işinde başarılı olduğunu kanıtlaması gerekecek."
New York Times gazetesine göre yeni görevine 1 Şubat'ta başlayacak olan Muhtar Kent'in önünde çok sayıda çözümü zor sorun var. Kent yeni görevinde Coca-Cola'nın Kolombiya'daki şişeleme tesislerindeki çalışma koşullarının kötülüğü ve Hindistan'da çevreyle tepki uyandıran uygulamaların yarattığı sorunların çözümüyle de uğraşacak.
University of Michigan, geçen ay bu nedenlerle kampüsteki kantinlerde Coca-Cola satışını durdurmuştu. Daha önce de dokuz Amerikan üniversitesi benzer kararı almış ve Coca-Cola satmaktan vazgeçmişti. New York Times gazetesi, Muhtar Kent'in söz konusu göreve getirilmesiyle Isdell'in olası halefleri arasına girdiğine dikkat çekti. Aynı yönde değerlendirme yapan Financial Times ise, Kent'in 'Neville'nin potansiyel halefleri' arasında bulunduğunu belirtti.
Financial Times gazetesi de, "Coca-Cola, Kent'i küresel role terfi ettirdi" başlıklı haberinde görevlendirme ile Muhtar Kent'in Isdell'in 'potansiyel halefleri' arasına girdiğine dikkat çekti. Kent'in Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumlu olacağına işaret eden gazete, şimdiye kadar bu sorumluluğun beş bölgesel başkan arasında paylaştırıldığını anımsattı.
Kent: Ben işimi yaparım
Coca-Cola International İcra Kurulu Başkanı Muhtar Kent, Radikal'e verdiği demeçte önemli olanın insanın işini iyi yapması olduğunu söyledi. Muhtar Kent yeni göreviyle ilgili şöyle konuştu: "Ben işimi iyi şekilde yapmaya çalışırım. Sonucunun ne olacağını şimdiden düşünmem. Zaten iyi iş kendisini gösterir ve sonucu da mutlaka gelir. İşin daha başında ne olacağını düşünmeye başlarsanız, bir yere ulaşmanız mümkün olmaz. Ancak gururlu ve sevinçli olduğumu söylemem lazım."
Muhtar Kent, Ayvalık'ta ürettiği Kontes marka zeytinyağının geleceğinin ne olacağı sorusuna ise "Şimdi işlerim daha da yoğun hale geldi. Kontes markasıyla ilgilenmem oldukça zorlaşıyor. O konuyu da önümüzdeki günlerde bir değerlendirme altına almam lazım" yanıtını verdi.