Perakendeci de Ankara yolcusu

Hükümete dertlerini anlatıp çözüm arayan sektörlerin arasında tekstil ve turizmden sonra perakende de katıldı.

İSTANBUL - Hükümete dertlerini anlatıp çözüm arayan sektörlerin arasında tekstil ve turizmden sonra perakende de katıldı. 21 Mart'ta Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'la görüşeceklerini söyleyen Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuşin Oral, "Görüşmede iki ana konu üzerinde duracağız. Birincisi perakende sektörünü düzenlemeyi amaçlayan yasa taslağı ikincisi ise kredi kartları konusu" diye konuştu.
İstihdam kaybı olur
Perakende Zirvesi'nin açılışında konuşan Oral, yasa taslağının yatırımların hızlandığı perakende sektörünün önünü tıkadığını belirterek şunları söyledi:
"Ekonomimizin taşıyıcı kolonlarından biriyiz ve yakaladığımız ivme son derece çarpıcı. Bu ivmenin yavaşlamasına tahammül edemeyiz. Geçen yıl yüzde 10 reel büyüdük. Sektörün önümüzdeki yıl da yüzde 7-8 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu devinime sekte vurmak, ekonomiye sekte vurmaktır. Alışveriş merkezlerinin pazar günü kapalı olması ciroları yüzde 25 azaltır. Tasarı bu haliyle yasalaşırsa bu durum sektörde yüzde 15'lik istihdam kaybına neden olur." Avrupa Ticaret Örgütü Başkanı Peter Bernert de kısıtlayıcı kanunlar yerine alışveriş hayatını şehir merkezinde canlı tutmanın daha önemli olduğunu belirtti.