Perakendeci 'gençleşecek'

Perakendeci 'gençleşecek'
Perakendeci 'gençleşecek'
MEB'in serbest kıyafet uygulaması perakendeciyi hareketlendirdi. Sektörde yüzde 20 canlanma beklenirken, bedenler küçülecek, çeşit artacak.
Haber: SEVGİ SAYAR - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

Perakendeci beden küçültecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda tek tip kıyafet giyinme zorunluluğunu ortadan kaldıran yönetmeliği perakende sektöründe küçülme hareketi başlattı. Perakende Günleri’nde biraraya gelen tekstilcilerin gündeminde MEB ’in kararı vardı. Çocuk kıyafeti üreten firmalar mevcut kapasitelerini arttırma planları yaparken, bu sektörde faaliyet göstermeyen markalar ise beden küçültme yapacak. MEB’in bu kararını olumlu bulmadığını belirten Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, “Bu yanlış bir karar. Belirli semtlerde özellikle de Anadolu’daki sonuçları iyi olmayacaktır. Ama karar tabii ki sektörü canlandırır. Biz küçük çocuk işine girmeyiz. Ama bu karar liseli gençleri de etkileyecek. Bu nedenle en küçük bedenimiz 44’ü 38’e çekmeyi düşünebiliriz” dedi.
Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çoşkun da koleksiyonlarında yenilik yapabileceklerini söyledi. Çoşkun, “Biz bir erkek markasıyız. Çok küçük çocuk ürünleri üretmeyiz ama özellikle gençleri hedef alan casual giyimde ürün segmentini büyütmeyi değerlendiriyoruz. Bu kararla okul kıyafetleri pazarı oldukça değişecek” diye konuştu.
Markalar genç kategoride daha hızlı büyüyecek
 
Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz da, mağazalarındaki çocuk ve genç kategorilerini büyüteceklerini ifade etti. Yılmaz, “Yeni karar, bizim yaptığımız planın devreye alınması için iyi bir neden oldu. Özellikle genç kategorisindeki ürün çeşitliliğini arttıracağız” dedi.
Okullardaki kıyafet serbestliğinin pazarı yüzde 20 harekete geçireceğine dikkat çeken Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, “Biz çocuk ürünlerinden vazgeçmiştik. Ama özellikle liselileri oluşturan gruptan ciddi bir pay almayı bekliyoruz” ifadesini kullandı. FTS64 ve Kids markalarının bu karardan olumlu etkileneceğini belirten Mudo Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Taviloğlu da, “Büyüme daha hızlı olabilir” dedi.


Nefes nefese: ‘Muhteşem Yüzyıl’
 
‘Kelimelerini değiştir, dünyanı değiştir’ yaklaşımıyla iletişimde fark yaratan Andre Gardner, Perakende Günleri’nde perakendecilere seslendi. Kelimelerin beyin üzerindeki etkisine değinen Gardner, ‘Nefes nefese’ veya ‘heyecan dolu’ anlamlarına gelen cliffhanger kelimesini anlatmak için “Muhteşem Yüzyıl’ı, Süleyman’ı izlerken hissettiğiniz şeyler” dedi. Neden bu örneği verdiği konusunda ise, “Gelmeden internette gördüm. Ve etkisine çok şaşırdım” dedi.

 

Perakende Güneşi LCW’ye parladı
 
Perakende Günleri kapsamında düzenlenen Perakende Güneşi Ödülleri’nde ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülü LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’e verildi. Küçük’ün ödülünü Abdullah Kiğılı verdi. Törene Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner ve Ümit Boyner de katıldı.

bigPara.com