Perakendeci, TL ile kira ödemede ısrarcı

Perakendeci, TL ile kira ödemede ısrarcı
Perakendeci, TL ile kira ödemede ısrarcı

Bu yıl 11 incisi düzenlenen Perakende Günleri Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı nda başladı.

AVM'ler ile perakendeciler arasındaki kira tartışması bitmiyor. Kur artışı mağduru perakendeciler TL ile kira ödemek istiyor.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

İSTANBUL - Döviz kurundaki yükselişle yeniden alevlenen perakendeci ve alışveriş merkezleri arasındaki kira tartışması Perakende Günleri’ne damgasını vurdu. Perakendecilerin ‘TL ile kira, taleplerine AVM sahiplerinden “Ocağa kadar bekleyin” yanıtı geldi.
Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Perakende Günleri Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Kurlardan dolayı canlarının yandığını kaydeden Flo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, “Yılı yüzde 70 büyüme ile kapatırız. Ama önümüzdeki yıl için hedefi yüzde 40’a çektik” dedi.
Stefanel Türkiye Genel Müdürü Füsun Çevikel ise “Her gün yıl sonuna kadar euro 2.3 , dolar da 1.75 TL’den yılı kapatsın diye dua ediyoruz” diye konuştu. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı da şartların devamı halinde tüm firmaların zarar edeceğini belirtti.
Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği Başkanı Mehmet Nane de, konunun çözümünün bireysel olduğunu belirterek, “Tarafların konuyu konuşarak çözmesi lazım. 200’ün üzerinde AVM’ye tek model uygulamak mümkün değil” dedi.

Roller değişti!
Perakende Günleri’nin bu yıl en ilginç oturumu ise AVM ve perakendecilerin rolleri değiştirdiği oturum oldu. “Perakendeci ve AVM’ci rolleri değişse” başlığıyla düzenlenen oturumda Mavi Jeans Genel Müdürü Cüneyt Yavuz ile Esse Genel Müdürü Semih Şeftali ‘Cüsse A.Ş’ ile AVM yatırımına soyunurken, Ece Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nuri Şapkacı ile AVM Mfı Partners Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yurdum ise Rezzak Giyim ile perakendeci oldu.

1000 firma 3300 kişi
Perakende Günleri’ne 1000 firma ve 3 bin 300 kişi katıldı. 18 oturum düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bir toplantı için Muhsin Ertuğrul Tiyatro Salonu’ndaydı. Bu nedenle ciddi bir polis kontrolü vardı. Katılımcılar konferans boyunca görüşlerini sosyal medyaya da taşıdılar.

Paranız yoksa...
İmkânsız bütçelerle Etkili Pazarlama Kampanyaları ile ilgili bir konuşma yapan Office Max CEO’su Bob Thacker, perakendecilere “Paranız yoksa fikriniz olsun. Sosyal medya iyi kullanılmalı” dedi.

bigPara.com