Perakendecilerden taksit uyarısı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, kredi kartlarında limit ve taksit sınırlaması uygulamasının perakende sektörünü yeni bir krizle karşı karşıya bırakacağını savundu.

İSTANBUL - Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, kredi kartlarında limit ve taksit sınırlaması uygulamasının perakende sektörünü yeni bir krizle karşı karşıya bırakacağını savundu. Saruhan Tan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e sunulan 'banka kartları ve kredi kartları kanunu tasarısı taslağı'nın perakende sektörü için sonun başlangıcı anlamına geldiğini öne sürdü.
Türkiye'nin kırılgan ekonomisinden dolayı kriz üstüne kriz yaşayan sektörün, BDDK'nın kararlarıyla yeni bir krize gebe olduğunu iddia eden Tan, piyasanın, taksit yaparak dar olan alım gücünü artırma çabasına karşın, BDDK'nın kredi kartı limitini gelirin iki katı ile sınırlandırarak, tüketicinin alım gücüne sınır koyduğunu anlattı. Saruhan Tan, "Bu uygulama yeni darboğazlar yaratmaktan başka bir işe yaramayacak. Yaşadığı krizlerin ardından belini doğrultmaya çalışan sektör, bu anlayış sayesinde yeni bir krizle karşı karşıya" dedi.
Visa: Sınırın etkisi olmaz
Visa Türkiye'nin 2004 yılı sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, Başbakanlığa gönderilen yeni kredi kartı yasa tasarısını desteklediklerini vurgulayarak, "Kredi kartlarında mevcut limitler zaten düşük oranlarda kullanılıyor. Öngörülen sınır ilk yıla odaklandırılmış. Bunun harcamalara büyük etkisi olacağını düşünmüyorum" dedi.