Perakendeciyi sıcak çarptı

Perakendeciyi sıcak çarptı
Perakendeciyi sıcak çarptı
Haber: SEVGİ SAYAR - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

Perakende sektörünü sıcak çarptı. Kasım ayının ortasında bile mevsim normallerinin üstünde giden hava sıcaklıkları en çok da palto, kalın giysi ve çizme satan perakendeciyi vurdu. Kârlılıkları geçen kış dönemine göre yüzde 50 düşen perakendeci rafta kalan paltoları ve kalın giysileri indirim döneminde eritecek.

Stoklar arttı Havaların sıcak gitmesinin en çok da hazırgiyim perakendesini etkilediğini belirten İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Havaların istediğimiz gibi olmaması hazırgiyim perakendesi için kötü bir durum. Şu anda kalın malları ve trikoları satamıyoruz. Bu bizim kârlılığımıza da olumsuz yansıdı. Örneğin birinci 6 ay ve ikinci 6 ay kârlılık rakamları arasında ciddi fark var. Tüm perakende sektörüne baktığında karlılığımızda geçen kışın rakamlarına göre yüzde 50 kayıp var” diye konuştu.
Kalın ürünlerin satılamaması nedeniyle stokların ellerinde biriktiğine de dikkat çeken Ayaydın, “Bu ürünlerin büyük kısmı indirim dönemine kalacak. İndirim döneminde eritmeyi planlıyoruz” dedi.

Canlanma başladı
Havaların sıcak gitmesi deri ürünleri ve ayakkabı satıcılarını da olumsuz etkiledi. Desa Deri Genel Müdürü Burak Çelet, satışlarının hava şartları ile çok bağlantılı olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Geçen haftaya kadar satışlar oldukça durgundu. Özellikle bayram sonrası bunu çok ciddi hissettik. Fakat geçen hafta sonu havaların biraz da olsa serinlemesi satışlara pozitif yansımaya başladı. Önümüzdeki günlerde daha ciddi bir canlanma bekliyorum.” Harvey Nichols Türkiye Markalar Direktörü Simge Telman Güngör de, mağazalarda palto ve çizme satışlarının ağır gittiğini ve bu ürünleri ellerinde yüksek adette bulundurmadıklarını söyledi. LC Waikiki yetkilileri de havaların sıcak gitmesi ile palto, kaban, kadife pantolon gibi kışlık ürünlerin satışlarında canlanma olmadığını belirttiler.

bigPara.com