Perakendede ciro artışı satış hacminin iki katını aştı

Perakendede ciro artışı satış hacminin iki katını aştı
Perakendede ciro artışı satış hacminin iki katını aştı
Yükselen enflasyona bağlı olarak Kasım ayında perakende sektörünün ciro artışı, satış hacminin iki katını da geçti.

İSTANBUL Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Kasım'da satış hacimleri, geçenyılın aynı ayına göre yüzde 3.8 artarken, aynı dönemde cirolardaki yükseliş yüzde 8.5'i buldu.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütün satış hacimleri yüzde 1.8, gıda dışı satışlar yüzde 1.9 ve otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 10.0 arttı.

Gıda dışı sektörlerden bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2.9 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1.4 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 5.9 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 8.3 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 25.7 arttı.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre cirolar ise gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13.6, gıda dışı satışlar yüzde 8.5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3.1 arttı.


AYLIK GELİŞMELER
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Kasım ayında bir önceki aya göre ise yüzde 1.1 arttı.

Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2.1, gıda dışı satışlar yüzde 0.8 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 arttı.

Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kalırken, gıda dışı satışlar yüzde 0.5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1.0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2.1 arttı.

Gıda dışı sektörlerden tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.6 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 3.3 arttı.

(DHA)

bigPara.com