Perakendede hedef büyüdü

Perakendede hedef büyüdü
Perakendede hedef büyüdü
Sabancı Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, "Satın alma fırsatında sadece Migros'a değil, hepsine bakacağız" dedi.

Gıda perakendeciliği alanında Diasa’daki hisselerini Yıldız Holding’e sattıktan sonra, Carrefoursa’da yüzde 12 pay daha alarak hâkim ortak konumuna yükselen Sabancı Holding perakendede Carrefoursa ile organik ve inorganik büyümeyi planlarken, Migros dahil satın alma fırsatlarını da değerlendireceğini açıkladı.
Sabancı, kârlı büyümeye öncelik vereceği Carrefoursa’da yüzde 3 olan halka açıklık oranını da önümüzdeki dönemde arttırmayı amaçlıyor. Sabancı Holding, Carrefour ile ortaklığı Carrefoursa’da yüzde 12 oranındaki ‘A Grubu’ hisseyi 141 milyon lira bedelle Carrefour Nederland’dan satın almak için hisse devir sözleşmesi imzaladığını salı günü açıklamıştı. Hisse devri sonrası Carrefoursa’da hâkim hissedar konumuna gelecek olan Sabancı’nın payı yüzde 50.79’a yükselirken, Carrefour’un payı ise yüzde 46.19’a gerileyecek.
Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “Sabancı olarak, perakendeyi portföyümüzdeki ana işkollarından biri ve büyüme alanı olarak belirledik. Haziran sonunda şirketin üst yönetiminin aktif katılımıyla yeni bir stratejik plan oluşturarak çalışmaya başlayacağız. Sonrasında fırsatları değerlendireceğiz. Önceliğimiz değer yaratmak, pazardaki fırsatları değerlendirmek, hızlı ve kârlı büyüme olacak... Carrefoursa’da organik ve inorganik büyüme fırsatlarına bakacağız” dedi.
Söz konusu satın alma sürecinde Migros’un da bir seçenek olarak gündeme gelip gelmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine ise Dinçer, “Satın alma fırsatlarında sadece Migros’a değil, hepsine bakacağız” diye konuştu. Dinçer, Migros’ta olası bir hisse alımının rekabet açısından sorun yaratıp yaratmayacağı sorusu üzerine ise “Rekabet hukukuna da elbette bakılacaktır” dedi. Dinçer, Carrefour’dan hisse alımında belirlenen 10.36 TL’lik fiyatın, işlem günü borsadaki 19.2 liralık kapanış fiyatının yaklaşık yüzde 50 altında oluşmasıyla ilgili olarak ise “Halka açık olduğu için borsada değerinin üzerinde bir rakam oluşabiliyor. Bizim belirlediğimiz değer bu şekilde oluştu” diye konuştu.

bigPara.com