Perakendede kar sıkıntısı

Birkaç haftadır tüm Türkiye'yi etkileyen olumsuz hava şartları ve kar, yıllık cirosu 70 milyar dolara ulaşan perakende sektörünü ikiye böldü.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Birkaç haftadır tüm Türkiye'yi etkileyen olumsuz hava şartları ve kar, yıllık cirosu 70 milyar dolara ulaşan perakende sektörünü ikiye böldü.
Perakendecilerin bir kısmı kar yüzünden tüketiciler evden dışarı çıkamayınca satışlarının yüzde 40 düştüğünü söylerken, bir kısmı da "Kuru kalabalık azaldı. Gerçekten ihtiyacı olanlar alışveriş yapmaya başladı" görüşünde. İstanbul, ocak ayının son haftasını şubat ayının da ilk iki haftasını karla geçirdi. Kar yüzünden geçen yıl sadece bir gün insanların evlerine kapandığını ve alışverişin yapılmadığını söyleyen Metro Cash&Carry Genel Müdürü Hakan Ergin, "Bu yıl iki haftalık bir kayıp söz konusu" dedi. Alışveriş piyasasında genel anlamda bir durgunluğun söz konusu olduğunu ifade eden Hakan Ergin şunları söyledi:
"2001 krizinden sonra enflasyon düştü. Ekonomide genel anlamda bir düzelme yaşandı. Ama tüketicilerin maaşlarında ve ceplerine giren parada bir artış olmadı. Bu durum da Türk insanının alışveriş yaparken daha dikkatli olmasını sağladı. Tüketici ihtiyacı olmadan hiçbir ürünü almıyor. Ayrıca bir ürünü alırken, artık fiyata çok dikkat ediyor. Buna paralel olarak firmalar da ürünlerin maliyetini azaltıp fiyatlarını düşürüyor."
Zorunlu ihtiyaçlarını karşıladı
Soğuk havalarda tüketicilerin sadece zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıktığını belirten Ergin, "Tüketiciler genelde gıda ürünü ve o anda ihtiyaçları olan bot, kar lastiği ve zincir gibi ürünleri alıyor" diye konuştu. ECE Türkiye Genel Müdürü Aydın Yurdum ise tam tersi görüşü savunanlardan. Yurdum, "Kar nedeniyle okulların da tatil edilmesi insanlarda psikolojik olarak olumsuz bir hava yarattı. Birçoğu evden dışarı çıkmadı. Ama ihtiyacı olanlar alışverişlerini yaptı. Alışveriş merkezlerinin ziyaretçi sayısında bir azalma oldu ama cirolarda düşüş yok. Kuru kalabalık azaldı. Gerçekten alışveriş edenler merkeze geldi" dedi.