Perakendede umutlar 2013'te

Perakendede umutlar 2013'te
Perakendede umutlar 2013'te
Bu yılı durgun geçiren ve satışları düşen perakendeciler ertelenen tüketici taleplerinin 2013'te sıçrama yapacağı görüşünde.
Haber: SEVGİ SAYAR - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

2012 yılında durgunluktan şikâ yet eden ve satışları önemli ölçüde düşen perakendecilerin yüzde 65’i 2013’ün daha iyi bir yıl olacağını düşünüyor. Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Perakende Günleri kapsamında yapılan ankette markaların 2013’e daha iyimser baktığı ortaya çıktı. Konferans kapsamında düzenlenen ankette perakendecilere sorulan “2013’te sizi nasıl bir yıl bekliyor?” sorusuna yüzde 21 “2013 yılı, 2012’den çok daha iyi geçecek” derken, “Daha iyi geçecek” diyenlerin oranı yüzde 44. Toplamda yüzde 65 daha iyi bir yıl beklerken yüzde 20’nin beklentisi aynı geçeceği yönünde. Daha kötü geçecek diyenlerin oranı ise sadece yüzde 15’te kaldı.
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Yılmaz Yılmaz “ Siyasi ve ekonomik daha kötü bir risk belirmezse bölgede 2013 daha yumuşak geçer” dedi. Ekonomide bu yıl soğutma önlemlerinin etkili olduğunu belirten Yılmaz, “2013 yılı daha kötü olamaz” dedi.
En kötüsü sıcak sonbahar 
Roman Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Toplusoy ise 2012’de tüketicinin taleplerini ertelediğini belirterek “Tüketici şimdi daha emin ve güvenli hissediyor. 2013’te tüketici talebi, yere çarpıp yükselen bir top gibi sıçrama yapacak” dedi. Derimod Yönetim Kurulu Üyesi Sedef Orman ise 2012’nin en kötü tarafının sıcak geçen sonbahar ayları olduğunu söyledi.
Ulusal Perakende Federasyonu Başkanı Mathew Shay, perakende sektörünün geleceğinin teknoloji olduğunu söyledi.

Times Meydanı’na Simit Sarayı! 
Simit Sarayı’nın kurucularından Abdullah Kavukçu, New York ’un meşhur Times Meydanı’nda Planet Hollywood mağazasının yerini tutabilmek için yıllık 5 milyon dolar kira önerdiklerini söyledi. Kavukçu, Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın Türkiye ’deki catering firması Sky Chefs ile ortaklık görüşmesi yaptıklarını da söyledi.

Tozu dumana katanlardan olun 
TAV olarak hep kazanmaya odaklandıklarına dikkat çeken TAV CEO’su Sani Şener, “Kazanmaya oynayan gruplardan olun” dedi. “Tek tek ağaçlarını bilmediğin ormanı yönetemezsin” konulu konuşma yapan Şener, “Tozu dumanı yutan ve tozu dumana katan insanlar vardır. Ben tozu dumana katan insanlar olmanızı öneririm” dedi.

bigPara.com