Perry: Hükümetler, krizde eşdeğer ilaca yönelmeli

Perry: Hükümetler, krizde eşdeğer ilaca yönelmeli
Perry: Hükümetler, krizde eşdeğer ilaca yönelmeli

EGA Başkanı Greg Perry (sağda) ve İEİS Genel Sekreteri Turgut Tokgöz, Barselona?da düzenlenen toplantıda eşdeğer ilaç pazarına ilişkin bilgi verdi.

Avrupa Eşdeğer İlaç Birliği Başkanı Perry, Türkiye'nin son altı-yedi yıldır eşdeğer ilaç kullanımında yüzde 50'lerde kaldığını belirterek, 'Türkiye'de, doktorların eşdeğer ilaç reçetelemesi ve eczacıların eşdeğer ilaç vermesi için gerekli teşvik mekanizmaları oluşturulmalı' önerisinde bulundu
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

BARCELONA - Avrupa Eşdeğer İlaç Birliği (EGA) Başkanı Greg Perry, kriz ortamında ilaç harcamalarında tasarruf sağlayabilmek için hükümetlerin, referans ilaçla aynı etkilere sahip ancak onlardan daha ucuz olan eşdeğer ilaçlara yönelmesi gerektiğini söyledi.
Greg Perry, Türkiye’nin son altı-yedi yıldır eşdeğer ilaç kullanımında yüzde 50’lerde sabit kaldığını belirterek, “Bir iniş çıkışın olmamasını, politikasızlık olarak da yorumlayabiliriz. Türkiye’de, doktorların eşdeğer ilaç reçetelemesi ve eczacıların eşdeğer ilaç vermesi için gerekli teşvik mekanizmaları oluşturulmalı” önerisinde bulundu. Perry, eşdeğer ilaçların pazara girişinin önündeki engellerin kaldırılmasının, önemli bir ekonomik tasarruf sağlayacağını dile getirerek, hükümetlerin finansal kriz ortamında ilaç harcamalarında tasarruf sağlayabilmek için eşdeğer ilaçlara yönelmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’ye eleştiri
Türkiye’de eşdeğer ilaç pazarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Greg Perry, “Türkiye son 6-7 yıldır eşdeğer ilaç kullanımında yüzde 50’lerde sabit kaldı. Bir iniş çıkışın olmamasını, politikasızlık olarak da yorumlayabiliriz” dedi. Perry, Türkiye’ye eşdeğer ilaç kullanımının artırılabilmesi için doktorların eşdeğer ilaç reçetelemesi ve eczacıların eşdeğer ilaç vermesi için teşvik edilmesini önerdi. Perry, eşdeğer ilaç endüstrisinin, özellikle de içinde bulunulan ekonomik kriz ortamında, sürdürülebilir ve erişilebilir sağlık sistemi için öneminden bahsederek, AB’nin 2008’de yıllık eşdeğer ilaç kullanımında 25 milyon avro tasarruf ettiğini, bu tasarrufun daha da artırılabileceğini belirtti.

885 milyon TL tasarruf
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Turgut Tokgöz ise, Türkiye’de 2008 yılında eşdeğer ilaç kullanımıyla sağlanan tasarrufun 885 milyon TL olduğunu, bu tasarrufun en az 2 milyar liraya yükselmesi gerektiğini ifade etti. EGA Başkanı Greg Perry ve İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Turgut Tokgöz, Barselona’da düzenlenen EGA 15’inci Yıllık Toplantısı’nda, Türkiye ve dünyadaki eşdeğer ilaç pazarına ilişkin bilgi verdi.
Tokgöz, ucuz olan eşdeğer ilacın kalitesiz olduğu yönünde bir yanlış yargının bulunduğunu belirterek, “Oysa bu çok yanlış çünkü eşdeğer ilacın referans ilaçtan hiçbir farkı yok. Türkiye geçtiğimiz yıl 15 milyar lira ilaç alımı yaptı” dedi. Turgut Tokgöz, devlet, vatandaş, hekim ve eczacının kazanan tarafta olabilmeleri için eşdeğer ilaca yönelinmesi gerektiğini belirtti. Vatandaş, hekim ve eczacıya yönelik teşvik mekanizmaları oluşturulmasını isteyen Tokgöz, Türkiye’de eşdeğer ilaç kullanımının artması için şu önerilerde bulundu:
* Eşdeğer ilaçların ruhsatlandırma süreci hızlandırılmalı
* Eşdeğer ilaçlar gecikmeksizin geri ödeme listelerine girmeli
* Vatandaşın, eşdeğer ilacı tercih etmesi halinde ödediği ilaç katkı payı düşürülmeli. Hastanın ödediği katkı payını yüzde 20’den yüzde 10’a düşürürseniz, hastayı eşdeğer ilaç kullanmaya teşvik ederek, hem devlet olarak kar edersiniz, hem de hasta daha az para öder.
* Eczacılara eşdeğer ürün vermeleri ve doktorlara eşdeğer ilaç reçetelendirmeleri halinde doğrudan prim ödemesi yapılmalı 450 milyon dolar ihracat Tokgöz, 43 ilaç üretim tesisiyle Türkiye’nin 2008’de 450 milyon dolarlık ihracat yaptığını belirterek, “Oysa Türkiye’nin kapasitesi çok yüksek. Eşdeğer ilaç konusundaki ihracatın 1 milyon dolardan aşağı olmamalı. Bunu önümüzdeki beş senede sağlamalıyız” dedi.
Tokgöz, Türkiye’de tutar bazında eşdeğer ilaçların pazar payının 2008’de yüzde 34.5 olduğunu söyledi. Tokgöz, tutar ve kutu bazı oranlarında fark olmasının nedenini de, eşdeğer ilaçların, referansa göre daha ucuz olmasıyla açıkladı.

Eşdeğer ilaç nedir?
İlaç sektöründe iki tür firma bulunuyor. ‘Referans ilaç üreten firmalar’, yenilikçi ilaçların geliştirilmesi, üretimi, ve tedariğinde aktif bir şekilde yer alırlar. Bunlar yenilikçiliği ödüllendirmek ve gelecekteki araştırmalarının teşvik edilmesi için 20 yıl sürelik bir patent korumasına tabidirler. Referans ilaç üreten firmalar, bu ilaçların üretimi ve pazara sunulmasındaki imtiyazlı haklarını kaybederler ve eşdeğer ilaç üreticileri referans ilaçlarla aynı ancak fiyatları daha düşük olan ilaçlarla pazara girebilirler.