Peşin peşin aldı, ödemede nazlanıyor

Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacerboyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

İşsiz kalanlara belli bir süre aylık ödemek üzere oluşturulan İşsizlik Fonu’ndan 12 milyar TL’yi kullanan Hazine, ödeme zamanı gelmesine rağmen ödemenin nasıl yapılacağına ilişkin başvurulara yanıt vermiyor.
Hükümet 2008 yılında tartışmalı bir karar alarak işsizlere ödeme yapmak için kurulan İş-Kur’un faiz gelirlerinin bir kısmının GAP ve diğer yatırımlar için kullanılmasına karar verdi. Bu kapsamda İşsizlik Sigortası Fonu, faiz gelirlerinin dörtte üçü 2009 ve 2010 yıllarında Hazine’ye aktarıldı. 2011 ve 2012 yıllarında da bu oran dörtte bir olarak uygulandı. 2012 sonu itibariyle Hazine’nin kullandığı fon miktarı 12 milyar TL’yi bulacak.
Hazine kullandığı bu kaynağı 2013 yılında geri ödemek zorunda.
İş-Kur’un, ilk kez 2011 yılında Hazine’ye mektupla başvurarak; “Geri ödemeleri nasıl ve ne zaman yapacağınıza dair bir bilgilendirme yapın” dediği kamuoyuna yansımıştı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik de bu mektubu doğrulamış ve “Paramızın peşindeyiz” demişti. Ancak girişimler sonuç vermedi. Hazine, İş-Kur’a geri ödemenin ne zaman başlayacağı ve nasıl bir takvim içinde yapılacağına dair hiçbir bilgi vermedi.
Hazine’den bilgi alamadıklarını doğrulayan yetkililer, “Bu kaynağın bir şekilde geri ödenmesini öngörüyoruz. Beklemedeyiz, ödenecektir diye düşünüyoruz. Bu konuda belirleyici olan Yüksek Planlama Kurulu’nun kararı olacaktır” yorumunu yapıyor.

bigPara.com