Peşinci TMO'ya, vadeli Fiskobirlik'e

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü ile Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) arasında, fındık alımına yönelik Uzlaşma Protokolü dün imzalandı.

ANKARA - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü ile Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) arasında, fındık alımına yönelik Uzlaşma Protokolü dün imzalandı.
Yaşar Pamuk başkanlığındaki Fiskobirlik heyeti ile TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu başkanlığındaki Ofis heyetinin, TMO Genel Müdürlüğü'nde sabah saatlerinde başlayan ve üç saat süren toplantısının sonucunda iki kurum uzlaştı.
Protokole göre, Fiskobirlik'in 2005 yılı ürünü karşılığı üreticilere olan borçlarını ödemesi amacıyla TMO, Fiskobirlik'in stoklarındaki 2005 yılı ürünün makbuz senedine dayalı kredi sistemi çerçevesinde bankalarca fonlanması husususunda destek sağlayacak (bankalardan kredi sağlanması için garantör olacak). Fiskobirlik depoları ve alımlarda kullanılan her türlü malzemeleri, sözleşme çerçevesinde belirlenecek bir süre için ücretsiz olarak TMO'ya tahsis edilecek. Fiskobirlik'in fındık işleme tesisleri, ayrıca imzalanacak bir protokol kapsamında TMO'ya kullandırılacak. TMO ve Fiskobirlik arz fazlası ürünün tamamının alımı ve satışında işbirliği içinde hareket edecek. Fiskobirlik tarafından satın alınan 2006 yılı fındıklar için, TMO tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde 'emanet alım' sistemi uygulanacak ve talep etmesi halinde Fiskobirlik'e avans ödenecek.
Fiyat 3 YTL'ye çıktı
TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, fındık üreticilerinin ürününün daha iyi pazarlanması, fiyat istikrarı sağlanması ve ileriye yönelik daha radikal adımların atılabilmesi anlamında bir protokol imzalandığını söyledi.
"İnşallah bugünden itibaren işleyiş, biraz daha üretici lehine gelişecek" diyen Kemaloğlu, "Bunlar daha önce eski yönetimle konuştuğumuz, beraber bir uzlaşmaya vardığımız konulardı. Fakat son noktayı koyamamıştık. Bugün yeni yönetimin yaklaşımı çerçevesinde aynı noktada buluşabildik" dedi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk ise 12 Eylül 2006 tarihinde yapılan olağanüstü toplantının ardından 18 Eylül'de Ankara'ya geldiklerini, fındık üreticilerini çözecek olumlu ve sıcak gelişmeler yaşadıklarını söyledi.
İmzalanan protokol çerçevesinde 2005 sezonunda yaşanan olumsuzlukların bir an önce ortadan kaldırılması amacıyla Ofis'in Fiskobirlik'e kredi desteği noktasında yardımcı olacağını anlatan Pamuk, şöyle konuştu:
"Fındık piyasasında yaşanan olumsuzluklar sebebiyle serbest piyasada fındık 2.2 YTL'lere kadar düşmüştü. TMO ile anlaşma sürecine girdiğimiz için fındık fiyatları da yükselişe geçti ve 3 YTL'ye kadar yükseldi. Biz TMO ile hem alımda, hem de satımda birlikte hareket ederek, arz fazlasına talip olacağız. Alınan fındığın işlenmesi, kırılması anlamında da anlaşma yaptık. Bu birlikteliğe fındık üreticilerinin, Karadeniz'in ve Türkiye'nin ihtiyacı vardı, inşallah hayırlar getirir."
Bu arada Ofis ile Fiskobirlik'in farklı fiyatlar açıkladıklarının sorulması üzerine Kemaloğlu, fındıkta TMO'nun hemen, Fiskobirlik'in ise 2007 yılının birkaç ayına yayılan ödemeli bir fiyatının söz konusu olduğunu belirterek, "Yani TMO'nun müdahale fiyatıyla parasını kısa zamanda almak isteyen üretici, ürünü Ofis'e satacak. Bekleyip Fiskobirlik'in daha yüksek fiyatına göre hareket etmek isteyen de, ona göre satacak" dedi.
Pamuk da Fiskobirlik'in üreticiye 2005 yılından ciddi manada borcu bulunduğu için, 2006 fındığı ile ilgili peşin ödeme yapmayacağını daha önceden açıkladığını hatırlattı ve "Fındık üreticisinin karşısında iki tane tercih olacak; peşin alan TMO, vadeli alan Fiskobirlik, bunlardan birini tercih edecek" diye konuştu.
Fındık alımı sürüyor
Pamuk, örneğin 5 ton fındığı olan bir üreticinin acil paraya ihtiyacı varsa 2 tonunu TMO'ya, kalanını da daha yüksek fiyat veren Fiskobirlik'e satabileceğine de dikkati çekti. 11 Eylül'de alıma başlayan Ofis'in bugüne kadar yaklaşık 6 bin ton fındık alımı yaptığını belirten TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, günlük ortalama bin 500 ton fındık alımı yapıldığını, toplamda 36-37 bin ton müracatın söz konusu olduğunu aktardı. Pamuk ise 18 Eylül'de alıma başlayan Fiskobirlik'in şu ana kadar 2 bin 500 ton fındık aldığını anlattı.