Petkim halka arza hazır

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Petkim'in halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İMKB'ye başvurdu. Yüzde 4'ü halka açık, yüzde 88.86'sı ÖİB portföyünde bulunan Petkim'in nisan ayı içinde ikincil halka arzı yapılacak.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Petkim'in halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İMKB'ye başvurdu. Yüzde 4'ü halka açık, yüzde 88.86'sı ÖİB portföyünde bulunan Petkim'in nisan ayı içinde ikincil halka arzı yapılacak. Halka arz oranının yüzde 25-30 oranında olması beklenirken, ÖİB Başkanı Metin Kilci, oranın SPK incelemesinden sonra açıklanacağını söyledi. Petkim halka arzını Finansinvest yapacak. Halka arzda kamu çalışanlarına da yüzde 7 oranında iskonto yapılacak. Peşin ve taksitli ödeme olmak üzere yatırımcılara iki seçenek sunulacak. Yatırımcılara kredi kartı ile ödeme imkânı da sunulacak.
Blok satışı iptal edilmişti
2003 Haziran ayında 'blok satışı' denenen Petkim'in yüzde 88.86 hissesi 605 milyon dolara Uzan grubuna satılmıştı. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun da onayladığı satış Uzanların parayı ödeyememesi nedeniyle iptal edilmişti.
Dün düzenlenen toplantıda Petkim'in nisan ayında ikincil halka arzının yapılacağını duyuran ÖİB Başkanı Metin Kilci, İMKB ve SPK'ya da halka arz için başvuru yaptıklarını belirtti. Kilci halka arz oranı ile ilgili bilgi vermezken, edinilen bilgiye göre, söz konusu oran yüzde 25-30 civarında olacak.
Kilci, SPK incelemesi öncesinde bir oran söylemesinin doğru olmayacağını belirtirken, "Şirketin hisse derinliğini artıracak bir oran olmasını bekliyoruz" dedi. Kilci, fiyatın rastgele değil, SPK mevzuatına göre belirleneceğini de söyledi. Kilci, 'Bundan sonra blok satış olacak mı' sorusuna ise "Hazırlığımız yok, önceliğimiz halka arz" yanıtını verdi. Kilci, 2004 yılı özelleştirme uygulamalarından sağlanan nakit girişinin ise 1.4 milyar dolara ulaştığını kaydetti.
Net kârı 46 milyon dolar
Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz ise Petkim'in Türkiye'nin tek petrokimya şirketi olduğunu, yıllık 3.1 milyon tonluk üretim ile ihtiyacın üçte birini karşıladığını belirtti. Şirketin kredi borcu olmadığını belirten Yavuz, üretim ve satıştan 300 milyon YTL fon yaratıldığını, bunun yüzde 38'nin yatırıma ayrıldığını söyledi. Şirket, Türkiye termoplastik ürün talebinin yüzde 25'ini, petrokimyasalın yüzde 27'sini karşılıyor. Aralık itibarıyla şirketin 160 trilyon liralık kısa vadeli borcu var. Yavuz, borç ödeme kapasitesini gösteren cari oranın yüzde 374 olduğunu vurgulayarak, "Yani istendiği an kısa vadeli borçları dört kez ödeme kapasitesine sahibiz" dedi.
Yatırımcı kredi kartı ile de ödeyebilecek
Halka arzı gerçekleştirecek Finansbank'ın iştiraki Finansinvest'in genel müdürü Hüseyin Öztürk Petkim'in ikincil halka arzının Tüpraş ve Turkcell'den sonraki en büyük halka arz olduğunu söyledi. Yaptıkları öngörüşmelerde Petkim arzının yabancıların ilgisini çekeceğini gördüklerini de kaydeden Öztürk, yurtdışı kurumsal yatırımcılar, Petkim çalışanı ve emeklileri, kamu çalışanı ve Petkim müşterilerinin talebini Finansinvest ve Finansbank'ın toplayacağını açıkladı. Yurtiçi küçük bireysel ve kurumsal yatırımcı talebi içinse konsorsiyum oluşturulacak. Finansbank'ın yarından itibaren konsorsiyum davetine çıkacağı öğrenildi. Ayrıca, yatırımcılar Finansinvest ve Finansbank'ın internet sitesi ile 444 09 00 No'lu telefonla da talebini iletebilecek. Finansbank'ın internet kanalından Card Finans ile ödeme imkânı da bulunacak. Yatırımcılara peşin ve taksitli olmak üzere iki farklı ödeme seçeneği sunuldu. Peşin ödeme, nakit veya kredi kartı ile yapılabilecek. Taksitli ödemede ise ilk ödeme nakit veya kredi kartı, kalan taksitler nakit olarak yapılacak. Öte yandan, yatırımcılar için 'www.petkimhalkaarz.com' adıyla bir site oluşturuldu.
İskontolu satılacak
Metin Kilci, Petkim'i cazip hale getirmek için farklı tahsisat gruplarına göre değişen iskonto oranları uygulanacağını açıkladı.
Buna göre, yurtiçi küçük bireysel yatırımcılara yüzde 6, yurtiçi kurumsal yatırımcılara yüzde 4, Petkim müşterilerine yüzde 7, çalışan ve emeklilerine yüzde 10, kamu çalışanına yüzde 7, yurtdışı kurumsal yatırımcılara yüzde 4 iskonto uygulanacak.