Petkim için erteleme yok

Petkim'in ikincil halka arzı için yarın ön talep alımı başlıyor. Hisse fiyatları 8 Nisan'da saptanacak. Borsada muhtemel işlem görme tarihi ise 21 Nisan.

ANKARA - Petkim'in ikincil halka arzında çarşamba gününden itibaren ön talepler toplanmaya başlanacak. Şirketin sermayesinin yüzde 30'una karşılık gelen 61.5 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin fiyatı 28 Mart -8 Nisan arasında belirlenecek. Şirketin 21 Nisan'da borsada işlem görmesi bekleniyor.
Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, dün yardımcısı Osman ilter, Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz ve halka arzda konsorsiyum lideri olan Finans Yatırım'ın Genel Müdürü Hüseyin Öztürk ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kilci'nin verdiği bilgiye göre, Pektim'in yüzde 30'una karşılık gelen halka arzla ilgili ön telepler 30 Mart-6 Nisan tarihleri arasında toplanacak. Hisse fiyatı belirleme aralığı 28 Mart-8 Nisan arasında olacak. İkincil halka arzlarda, kesin talep toplanmasından önce belirlenen 10 günlük süre içinde borsada ilgili şirketin hisse senedi işlemlerinde oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması alınıyor. Bu fiyata artı/eksi yüzde 20 uygulanarak satış fiyatı tespit ediliyor.
Tahta 8 Nisan'da kapalı
10 Nisan'da halka arz sirkülerinin yayımlanması planlanan Petkim'de kesin talepler ise 13-14-15 Nisan tarihleri arasında toplanacak. Fiyat aralığının saptanacağı 8 Nisan'da şirketin işlem sırası kapalı olacak. 6 Nisan'dan sonra ise Petkim'i yurtdışındaki yatırımcılara tanıtmak
üzere düzenlenmiş road-show var.
Finans Yatırım Genel Müdürü Hüseyin Öztürk, gelecek hafta Londra, Frankfurt, Viyana, Stockholm ve New York'ta road-show yapılacağını, ön talepler sonrasındaki etkilere göre bu kentlerden bazılarının çıkarılıp yenilerinin eklenebileceğini belirtti. Öztürk, yurtdışından yüksek talep beklediklerini ifade ederken, Başkan yardımcısı ilter de, "Yabancı yatırımcılar Petkim hikâyesini tutuyor. Yurtdışından çok büyük bir talep var" diye konuştu.
'Türkiye'nin gözbebeği'
Öİ Başkanı Kilci, şirket hisselerinin 21 Nisan'dan itibaren borsada işlem görmeye başlayacağını söyledi. ABD Merkez Bankası'nın 22 Mart'taki faiz artırımı ve 'enflasyon'la ilgili açıklamaları gelişmekte olan ülke piyasalarını 'olumsuz' etkilemişti. Bu konunun Petkim'i etkileyip etkilemeyeceğine yönelik sorulara Metin Kilci, "Halka arz belirlenen takvim içinde devam ediyor. Erteleme söz konusu değil" yanıtını verdi.
Petkim'i 'Türkiye'nin gözbebeği' diye nitelendiren Kilci, toplantıda şirketle ilgili bilgi de verdi. Buna göre, Petkim piyasa talebinin yüzde 30'undan fazlasını karşılıyor. Şirketin son 3 yıldaki yatırımlarıyla birlikte toplam kapasitesinin yüzde 20 büyümesi bekleniyor. Kapasite artırımıyla birlikte iç talebi karşılama oranının yüzde 30'dan yüzde 35'e kadar çıkabileceği belirtiliyor.
Öte yandan, Global koordinatör Finans Yatırım ve uluslararası eş satıcı banka CAIB'in aracılık edeceği Petkim'in ikincil halka arzı, 44 aracı kuruluştan oluşan bir konsorsiyumla yürütülecek. Peşin ödemede, yurtiçi bireysel yatırımcılara yüzde 6, yurtiçi kurumsal yatırımcılara yüzde 4, Petkim kurumsal müşterilere yüzde 7, Petkim çalışan ve emeklilere yüzde 10, kamu çalışanlarına yüzde 7, yurtdışı kurumsal yatırımcılara yüzde 4 indirim uygulanacak. Yurtiçi bireysel yatırımcılar, kamu çalışanları ve Petkim çalışanları ile emeklileri kredi kartı ile ödeme yapabilecekler.
Satış taksitli
Bu gruplar, vade farksız taksitli ödemeyi seçmeleri durumunda; satış fiyatı üzerinden hesaplanacak tutarı, biri kesin talep başvurusunda olmak üzere beş eşit taksitte ödeyecekler. Sadece ilk taksiti kredi kartı ile ödeyebilecekler. Yurtiçi kurumsal yatırımcılar, Petkim kurumsal müşterileri ve yurtdışı kurumsal yatırımcılar taksitli ödeme yapamayacaklar. Peşin ödeme durumunda yurtiçi bireysel yatırımcılara yüzde 3, kamu çalışanları ve Petkim çalışanları ile emeklilerine yüzde 4 indirim uygulanacak ve bu gruplar kredi kartı ile ödeme yapabilecekler. Petkim kurumsal müşterilerine yüzde 3 indirim uygulanacak. Yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılar ise indirim uygulanmaksızın peşin olarak ödeyecekler. Sadece kesin talepte bulunanlar için de taksitli ödeme seçeneği olmayacak.