Petkim maliyetini düşürecek

Petrokimya Holding A.Ş. (Petkim) Genel Müdürü Kenan Yavuz, geçen yıl 450 milyon dolara mal olan teknoloji yenileme ve yatırım çalışmalarıyla kapasitenin yüzde 20 oranında artırıldığını söyledi.

ALİAĞA - Petrokimya Holding A.Ş. (Petkim) Genel Müdürü Kenan Yavuz, geçen yıl 450 milyon dolara mal olan teknoloji yenileme ve yatırım çalışmalarıyla kapasitenin yüzde 20 oranında artırıldığını söyledi. Yavuz, şirketin yeniden yapılanma faaliyetleriyle birçok projesini büyük ölçüde tamamladığını, yeniden yapılanma sürecini gerçekleştirerek, faaliyet planlarına aktardığını belirterek, "Bu faaliyetlerimizin tümü kurumsal bir kimlik oluşturmaya yönelik köşe taşlarıdır" dedi.
Yavuz, şunları söyledi: "2005 yılındaki kapasite artırma, teknoloji yenileme ve yeniden yapılanma çalışmalarımız sonucu kompleksimizin kapasitesi yüzde 20 oranında artırıldı. Tüm bu yeniden yapılanma ve yatırımların toplam yatırım bedeli 450 milyon dolar olmuştur. Bu tutarın tamamını öz kaynaklarımızdan karşıladık."
Artan kapasiteye rağmen eleman sayısının yüzde 14 azaltılarak, fonksiyonel olmayan birimlerin kapatıldığını ifade eden Yavuz, Milli Prodüktivite Merkezi ile birlikte yürütülen yeniden yapılanma çalışmasının sonuçlandırıldığını anlattı.
Kuruluşun üretim maliyetlerini düşürmek için doğalgaza geçiş çalışmaları başlattıklarını ifade eden Yavuz, doğalgaz dönüşüm projesinin ilk bölümünün kasımda devreye gireceğini, maliyetinin 75 milyon dolar olacağını belirtti.