Petrobras petrol için 200 milyon dolar daha yatırım yapacak

Petrobras petrol için 200 milyon dolar daha yatırım yapacak
Petrobras petrol için 200 milyon dolar daha yatırım yapacak

Petrobras?ın Uluslararası Yönetici Direktörü Jorge Zelada, ?Karadeniz?de petrol olduğuna dair umudumuz var? dedi. FOTOĞRAF: METİN PALA / AA

Karadeniz'de TPAO ile birlikte petrol arayan Petrobras'ın yöneticisi Zelada, 'Türkiye'de 130 milyon dolarlık yatırım yaptık. 200 milyon dolar daha yapacağız' dedi

İSTANBUL - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile birlikte Karadeniz’de petrol arayan Petrobras’ın Uluslararası Yönetici Direktörü Jorge Zelada henüz bir bulguya rastlamasalar da umutlu olduklarını söyledi.  TPAO ile birlikte bir anlaşma imzaladıklarını anımsatan Zelada, Türkiye’de 130 milyon dolarlık bir yatırıma giriştiklerini, 2010 yılında ise 200 milyon dolar daha ilave yatırım yapılacağını ve petrol arama-çıkarma çalışmalarını Karadeniz’de sürdüreceklerini ifade etti.
Kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Zelada, şunları söyledi: “2010 yılının başında sondaj çalışmalarına başlayacağız. Sondaj işlemlerinin başarısına göre yapacağımız toplam yatırım miktarı belli olacak. TPAO ile bir anlaşmamız var. Bu anlaşma doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Zaman içinde bünyemize başka şirketler katılabilir. Bu zamanın göstereceği bir şey. Şu an için net bir şey söyleyemem. Karadeniz’de petrol olduğuna yönelik elimizde hiçbir kanıt yok. Risk alıyoruz. Yaptığımız bilimsel çalışmalar orada güzel potansiyel olduğunu gösteriyor. İlk aşamaya bu yüzden başladık. Bir sonraki aşama sondaj olacak. Umutluyuz.”

TPAO boş durmuyor

Öte yandan Karadeniz’de 10 milyar varil üretilebilir petrolün yanı sıra en az 1.5 trilyon metreküp gaz rezervi bulunduğunu öngören TPAO, Petrobras’ın yanı  sıra bu bölgede ABD’li ExxonMobil şirketiyle de çalışıyor. (Radikal)