Petrobras sondaja başlıyor Lula Türkiye'ye geliyor

Petrobras sondaja başlıyor Lula Türkiye'ye geliyor
Petrobras sondaja başlıyor Lula Türkiye'ye geliyor

Petrobras?la yapılan anlaşma sonrasında Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula?nın da Türkiye?yi ziyaret edeceği açıklandı.

Petrobras ile Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başlanacak. Sondaj platformlarının Türkiye'de inşaa edilmesi planlanırken, Lula'nın da Türkiye'ye geleceği açıklandı

İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son derece büyük bir yatırım olan sondaj platformlarının Türkiye’de imal edilmesini hedeflediklerini belirterek, bu platformların Türk tersanelerinde yapımı konusunda ciddi bir adımın önümüzdeki günlerde atılacağını bildirdi. Güler, TPAO ile Brezilyalı Petrobras arasında gerçekleştirilen ‘Sondaj platformu paylaşım anlaşması’nın  imza töreninde yaptığı konuşmada, Brezilya ve sondaj platformunu sağlayacak Norveçli Ocean Rig ile üçlü bir yolculuğa çıktıklarını belirtti. Üç yıl süreli işbirliğinin daha uzun olacağına inandığını ifade eden Güler, Karadeniz’de 2002 yılında başlatılan çalışmaların mutlu sona ulaşacağını umduğunu söyledi.

Büyükelçi açıkladı
Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Marcelo Jardim de, Türkiye ve Brezilya arasında uzun soluklu bir işbirliğinin başlayacağına işaret ettiği konuşmasında, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula’nın önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydetti. Bakan Güler de, futbol ve kahveden sonra petrol ve doğalgazla da Türkiye ve Brezilya arasındaki işbirliği ve dostluğun daha da pekişeceğini dile getirdi.
Güler, şöyle konuştu: “Burada iki hedefimiz var. Bunlardan biri petrol ve doğalgazı bulmaktı. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. İki ve üç boyutlu çalışmaları yaptık. Sondajlara başlayacağız. İkinci hedefimiz son derece büyük bir yatırım olan sondaj platformlarının Türkiye’de imali. Bu nokta zor gibi görünen bir hedef. Ama biz zor hedefleri başarmaya alışkın bir ülkeyiz. Bu platformların Türk tersanelerinde yapımı konusunda inşallah ciddi bir adımı önümüzdeki günlerde atacağız.”
TPAO ve Petrobras arasında imzalanan anlaşma, Petrobras’ın Ocean Rig ile 8 Nisan’da başlattığı Sondaj Hizmet Anlaşmasının devamı olarak, TPAO’nun Karadeniz’de Ocean Rig’e ait Leiv Eiriksson sondaj gemisini üç yıl süreyle kullanmasına imkan tanıyor. Sözleşmede, kullanım süresinin uzatılması seçeneği de bulunuyor. Leiv Eiriksson’un yıl sonunda Türkiye’ye getirilmesi ve 2010’da sondaj çalışmalarının başlaması bekleniyor. Karadeniz’de arama yatırımlarını Petrobras karşılayacak. 

Maliyeti 150 milyon dolar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz’de arama için toplam altı sondajlık bir program olduğunu ve çalışmaların, bu yılın sonunda platformun gelişinin ardından başlayacağını belirterek, “Bir sondaj karada 2 milyon dolara oluyorsa, denizde en az 150 milyon dolar civarında olacak” dedi.
Petrobras Türkiye Genel Müdürü Hercules Tadeu da Silva ise Latin Amerika’nın en büyük petrol ve doğalgaz arama şirketi olduklarını belirterek, halihazırda günlük 2.3 milyon varil olan petrol üretimlerini, 2020 yılında 4.5 milyon varile çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Da Silva, 2006’da geldikleri Türkiye’de şu ana kadar 130 milyon dolar yatırım yaptıklarını, 2009-2010 döneminde 300 milyon dolarlık yatırım planladıklarını anlattı. Karadeniz’in dünyanın son arama alanlarından biri olduğuna işaret eden da Silva, elde ettikleri jeolojik verilere dayanarak Karadeniz’deki petrol potansiyelinin çok yüksek olduğuna inandıklarını dile getirdi. Da Silva, Karadeniz’de hem derin hem de sığ alanlarda aramalar yapılacağını kaydederek, “Şu anda iki arama alanımız var. Bunlardan biri Kırklareli’nde sığ sularda, diğeri de Sinop’ta daha derin bir arama. Başka keşifler de yapılacak. Bu keşifler neticesinde gaz ve petrol bulunursa daha fazla yatırım yapılacaktır” diye konuştu. (Radikal)