Petrol 2013'te durulacak

Petrol 2013'te durulacak
Petrol 2013'te durulacak
Petrol üreticileri küresel piyasalarda görülen risklerden dolayı 2013 yılı için petrol üretimlerini arttırmama kararı aldı.

Petrol üreticileri küresel piyasalarda görülen risklerden dolayı 2013 yılı için petrol üretimlerini arttırmama kararı aldı. OPEC 2012 yılının ikinci yarısında toplam 30 milyon varil petrol üretildiğini belirtirken kurumun genel sekreteri Abdullah al-Badri 2013 yılında petrolün fiyatını 100 dolar seviyesinde tutmayı hedeflediklerini söyledi. OPEC’in bu açıklamalarından sonra brent petrolün fiyatı yüzde 4 düştü. OPEC’in petrol fiyatları ile ilgili olarak gösterdiği küresel riskler arasında Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ni terketme ihtimali, İspanyol ekonomisinin durumu ve İran’ın petrol üretiminin son 20 yılın dibinde olması gösterildi.

Suud’lar azaltırken Amerikanlar arttırıyor Zayıf ekonomik büyümeye bağlı olarak gelen talep azlığı Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin son 30 yılın dibini görmesine neden oldu. 2012 yılında günde ortalama 9.5 milyon varil petrol üreten ülke sadece kasım ayında toplam 30 milyon varil petrol üretti. Ülkenin petrol çıkartmasını azaltan etmenler arasında, Arap Baharı, Suriye, İran-Suudi Arabistan arasındaki siyasi tansiyon ve Mısır’daki gelişmeler gösteriliyor. Kasım ayında ortalaması aylık 3 milyon varile kadar düşen Suud petrolü yüzünden Amerika da petrol üretimini arttırdı. Şu sırlar günlük 700 bin varile kadar petrol çıkran Amerika’nın enerji bakanı Adam Sieminski 2013 yılında günde 7 milyon varil ortalamasını tutturmayı hedeflediklerini söyledi. Texas ve Güney Dakota gibi eyaletlerden çıkan Amerikan petrolünde hedef 1. Körfez Savaşı’ndan hemen sonra 1992 yılında olduğu gibi yıllık 7 milyon varili yakalamak. Brent petrol bugün 109 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Öte yandan bugün yapılacak olan OPEC zirvesi küresel piyasalarda petrolün geleceğine yön verecek. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com