Petrol 75 doları geçti

Yatırımcıların vadeli petrole yönelmeleri ve İran'ın nükleer programı endişesi petrol fiyatlarının 75 doların üzerine çıkmasına neden oldu.

NEW YORK/WASHINGTON/DOHA - Yatırımcıların vadeli petrole yönelmeleri ve İran'ın nükleer programı endişesi petrol fiyatlarının 75 doların üzerine çıkmasına neden oldu. New York Borsası'nda haziran ayı vadeli Batı Teksas türü petrolün fiyatı 1,48 dolar artarak 75,17 dolara, Kuzey Denizi Brent türü petrolün varil fiyatı da 1,39 dolar artışla 74,57 dolara çıktı.
Petrol fiyatlarının hız kesmemesi üzerine sanayileşmiş ükelerin oluşturduğu G-7'nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, OPEC (Petrol Üreten Ülkeler Örgütü) üyesi ülkeler üzerindeki baskıyı artırdı. Önceki gece Washington'da düzenlenen ve G-7 üyelerinin yanı sıra aralarında büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu ülkelerin katıldığı akşam yemeğinde fiyatlarla ilgili gelişmeler gözden geçirildi. G-7 petrol üreticisi ülkelerden rezervlerle ilgili daha şeffaf olmalarını, üretimi artırmalarını, araştırma ve sondaj kapasitesini yükseltmek için daha fazla yatırım yapmalarını istedi. Britanya Maliye Bakanı Gordon Brown toplantıda yaptığı konuşmada OPEC üyelerinin 1 Haziran'daki zirvesinde üretim kotalarını ve rafineri kapasitelerini artırmanın çarelerini araması gerektiğini söyledi.
'Cin, şişeden çıktı'
Bu arada Katar'ın başkenti Doha'da dünyanın en büyük petrol üreticileri ve tüketicilerinin temsilcileri Uluslararası Enerji Forumu (IEF) toplantısında bir araya geliyor. Toplantıya katılanlardan Libya Petrol Bakanı Şükrü Ganem 'Cin, şişeden çıktı. Ancak OPEC'in cini tekrar şişeye sokması mümkün değil, çünkü cini şişeden çıkaran OPEC değil" dedi. Şükrü Ganem, ABD'nin İran'a askeri müdahalede bulunacağı endişesinin petrol fiyatlarına 15 dolar eklediğini de öne sürdü. (ap, msnbc)