Petrol altı ayın zirvesi 63 doları aştı

LONDRA - Petrol fiyatı, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de tüketici güven endeksinin yükselmesinin, resesyondan çıkmaya başladığı yönündeki iyimserliği artırmasından ötürü son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.
ABD ham petrolü varil fiyatı temmuz ayı teslimi dün 67 sent artarak 63.12 dolara çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı bir ara 63,45 dolara çıkarak, geçen yıl kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 79 sent artışla 62,03 dolar oldu.
Bank of America Merrill Lynch’in raporuna göre, petrol fiyatının 70 ila 80 dolar olması gelişmiş ülkelerin büyümesine, 90 ila 100 dolar olması ise gelişmekte olan ülkelerin büyümesine zarar verecek.
Bu arada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bugünkü toplantısı öncesi  Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi, yaptığı açıklamada, petrol fiyatının yükselişini sürdüreceğini söyledi. El Naimi, küresel ekonominin, petrolün fiyatının 75-80 dolar olmasıyla baş edebilecek kadar güçlendiğini belirterek, “Düzelme filizleri görüyoruz. Talep, özellikle Asya’da olmak üzere toparlanıyor.Petrol fiyatı muhtemelen yıl sonuna kadar 75 dolara ulaşacak” dedi. (aa)