Petrol arama ofisi özelleştiriliyor

Petrol arama ofisi özelleştiriliyor
Petrol arama ofisi özelleştiriliyor

TPAO kiraladığı petrol arama istasyonlarıyla Karadeniz de doğalgaz ve petrol arıyor.

Enerjide su ve madenlerden sonra petrol arama işlemleri de özelleştiriliyor. 1954'te kurulan TPAO'nun yüzde 49'unun halka arzı için düğmeye basıldı
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Enerjide su ve madenlerin ardından petrol arama işlemleri de özel sektöre devrediliyor. 1954 yılında kurulan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın, (TPAO) özelleştirilmesi için düğmeye basıldı. Yüzde 49’luk hissesinin halka arzı için TPAO’nun teşkilat yasasında değişikliğe gidiliyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) alacağı destekle TPAO’nun özelleştirme yol haritasını belirleyecek.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak’ta savaştan en derin yaraları alan başkent Bağdat’ta Kerkük Yumurtalık Boru Hattı anlaşmasının ardından bir grup gazeteciye petrol aramaları ve önümüzdeki dönemde atılacak olan adımlar hakkında bilgi verdi. Irak’ta petrol ve doğalgaz boru hattı projelerinde ‘muhakkak’ bulunulması gerektiğinin altını çizen Yıldız, TPAO’nun kamunun elinde olduğu sürece etkin bir şekilde çalışmayacağını savunarak, 2011 yılının ortalarında söz konusu kurumun özelleştirilmesinin planlandığının açıkladı. Yıldız, özelleştirme gerekçesini ise, “Irak ve diğer ülkelerde daha fazla yer almak istiyoruz” diye açıkladı. 

‘Mühendisler özele kaçıyor’
Bakan Yıldız, mühendislerin sayısında her geçen gün azalış olduğunu kaydederek, özel sektöre geçiş yaptığını dile getirdi. Yıldız, TPAO’nun teşkilat kanununa yönelik değişiklik içeren bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirtirken, “Teşkilat Kanunu değişikliğine yönelik bir iki maddede mutabık kalamamışlar. Bunun üzerine çalışılıyor. Büyük projeler karşılığında sahaların bizim olmasını istiyorsak, halka açmayı düşünmemiz lazım. Yüzde 49’unu halka açmayı düşünüyoruz. İlk olarak TPAO ile başlayıp daha sonra BOTAŞ’ı da düşünüyoruz. Bunların her birisi milyar dolarlık işler. Kamu eliyle özel sektör rolü uyguluyorsun” dedi. 

‘Yabancılar çok ilgi gösterir’
Söz konusu özelleştirme çalışmalarına ilişkin yabancı şirketlerle nabız yoklaması yapıp yapmadıkları konusundaki soruya Bakan Yıldız, “Hayır yapmadık. Ama yabancıların çok ilgi göstereceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı. Yıldız, ‘Söz konusu satış ile nasıl bir gelir elde etmeyi planlıyorsunuz’ sorusuna, “Çok büyük rakamlar elde ederiz” yanıtını vermekle yetindi.
Bakan Yıldız, ne zaman ihaleye çıkılacağına ilişkin net bir tarih vermekten kaçınırken, dünya konjonktüründeki ham petrol fiyatlarındaki gelişmenin önemli olduğunu belirtti. Yıldız, “Bunu özelleştirme ile yani asıl işi bu olanla görüşerek yapmamız gerekiyor. Dünya şartlarına bakacağız. Rafineri fiyatları ham petrol üründen daha yavaş düşüyor. Rafineri fiyatlarında dünyada bir sıkıntı var. Bu gelişmeleri iyi takip etmek gerekiyor. Özelleştirmeyi bu yıl gerçekleştiremeyiz ama 2011 yılında yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl somut gündeme gelmesi lazım. Çünkü onun zamanla olması gerekiyor” dedi.
Bakan Yıldız, özel sektör insiyatifi olmaksızın TPAO, BOTAŞ gibi yerlerde iş yapmanın kolay olmadığını vurgularken, “Yıl sonu kârlarının üç yıl dağıtılmayacağı yerler. Kamu ile gitmez” diye konuştu.

‘Siyasi olarak yapamıyorum’
Yıldız Irak’taki temaslarına ilişkin ise şunları anlattı: “Irak’ta muhakkak bulunmamız lazım. Büyük işlere muhakkak girmemiz için. Bu bizim elimizde. Ben teknik olarak iş yapabilecekken, siyasi olarak iş yapamıyorum. Türk siyasi hareketinin getirdiği bir zorunluluk. Biz fedakarlık yaptık dedim. Buradan petrol ve doğalgaz çıkamaz ki, fedakarlık olsun. Genel enerji hissesini satmaya çalışıyor. Yeni Karbon Yasası çıksa, ben orada iş yapsam daha iyi değilmiydi. Komşumuzun istikrarı önemlidir. Teknik açıdan da önemlidir. Orada fırsatlar var. Biz onu göremiyoruz. Destek olunmasını istedik” dedi.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara