Petrol Ceyhan yolunda

Yılda 50 milyon ton Hazar petrolünü dünyaya ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın Gürcistan'dan geçen bölümüne ilk petrol törenle verildi.

BAKÜ - Yılda 50 milyon ton Hazar petrolünü dünyaya ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın Gürcistan'dan geçen bölümüne ilk petrol törenle verildi.
Gürcistan'ın Gardabani bölgesinde bulunan 1. Pompa İstasyonu'nda dün düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Ahmed Necdet Sezer, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve ilgili bakanlar katıldı.
Törendeki ilk konuşmayı yapan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, dünyanın en önemli enerji projesi olan BTC'nin bölgede barış ve istikrara katkısının yanında, ekonomik refahı da yükselteceğini söyledi. Sezer ise, son aşamasına gelen BTC'nin hedefe doğru hızlı adımlarla ilerlediğini kaydeden Sezer, bu proje ile Batı pazarlarına günde 1 milyon varil, yılda 50 milyon ton petrol sevk edileceğini vurguladı.
'Boğazlar'a yarayacak'
Ceyhan'a doğru yapılacak petrol boru hatlarının Boğazlar'da tehlikeli seviyeye ulaşan petrol akışının meydana getirdiği yükü de hafifleteceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Samsun-Ceyhan arasında kurulacak yeni petrol boru hattı ile 2010 yılından itibaren Kazak ve Rus petrollerinin Batı pazarlarına ulaştırılacağını söyledi.
Aliyev de, efsane gibi düşünülen boru hattının Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın gösterdiği kararlılıkla gerçeğe dönüştüğünü belirtti. Aliyev, 1994 yılında Bakü'de yapılan anlaşmayla başlayan projenin ilk yıllarda önüne büyük engeller çıkarıldığını, ancak her şeye rağmen üç ülkenin ortaklığı ile başarıya ulaşılarak, bir tarih yazıldığını kaydetti.
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) Başkanı Natık Aliyev de, petrolün ekim sonunda Türkiye'ye ulaşacağını ve ilk tankerin yıl sonunda Ceyhan'dan yola çıkartılacağını dile getirdi. Aliyev, BTC ile Hazar petrollerinin yanında Kazakistan'ın Kaşagan yataklarından çıkarılan yıllık 25 milyon ton petrolün de BTC ile taşınacağını belirtti. Törende, Gürcistan'a BTC petrolünün ilk verilişi dolayısıyla ABD Başkanı George W.Bush'un gönderdiği mesaj da okundu.