Petrol devi Lukoil rafineri kurma izni için başvurdu

Lukoil Başkanı Vagit Alekperov, Zonguldak'ta yatırım tutarı 3 milyar dolar olan 8-10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvuru yaptı.

ANKARA - Lukoil Başkanı Vagit Alekperov, Zonguldak'ta yatırım tutarı 3 milyar dolar olan 8-10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvuru yaptı.
Alekperov, yatırımın beş yılda tamamlanacağını belirtti. Dünyanın en büyük petrol şirketi olarak gösterilen Rus Lukoil'in Başkanı Alekperov, EPDK Başkanı Yusuf Günay'ı makamında ziyaret ederek, rafineri başvurusunu resmen yaptı. Alekperov, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye petrol piyasasına aktif biçimde gireceklerini anlattı. Dağıtım lisansı alan Lukoil'in eylül ayından itibaren faaliyete başlayacağını belirten Alekperov, "Türkiye yollarında Lukoil logolu petrol istasyonları açılacak" dedi.
Alekperov, petrollerini Karadeniz'den Avrupa pazarlarına ulaştırdıklarına dikkat çekerek, "Boğazlar sorunu bizi de endişelendiriyor. Taşımada yoğunluk var. Birkaç proje değerlendiriyorduk. Hem Rus, hem Kazak petrolünü çıkarıyoruz. Hazar boru hattında hissedarız. Onun için Zonguldak'ta rafineri kurmak istiyoruz" diye konuştu. Alekperov, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı için Çalık ve ENI ile görüşmediklerini, ancak görüşmelerinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.
EPDK Başkanı Yusuf Günay da petrol devi Lukoil'in yasal mevzuatta belirtilen işlemleri yapıp belgelerini tamamlamasından itibaren 15 günde rafineri lisansını verebileceklerini belirtti.