'Petrol fiyatı düşer'

Petrolde yükseliş eğiliminin devam edeceği yönündeki piyasa beklentilerinin tersine bir ses yükseldi. Dünya Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı olan ve...

İSTANBUL - Petrolde yükseliş eğiliminin devam edeceği yönündeki piyasa beklentilerinin tersine bir ses yükseldi. Dünya Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı olan ve aynı zamanda Nijerya Petrol Bakanı Edmund Maduabebe Daukoru, petrol fiyatlarının mevcut seviyelerinden gerileyeceğini öne sürdü. Daukoru, petrol üreticisi ve tüketicisi ülkelerin bir araya geldiği Katar'ın başkenti Doho'da yaptığı açıklamada, politik tansiyonun düşmesi halinde fiyatların 60 dolarlara gerileyeceğini öngördü.
Doha'dan karar çıkmadı
Ancak yüksek petrol fiyatlarının masaya yatırıldığı Doho'da yapılan toplantılarından net bir sonuç çıkmadı. Farklı görüşlerin ortaya atıldığı toplantılarda OPEC Başkanı'nın aksine Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, yüksek petrol fiyatlarına ham petrol rezervlerindeki kıtlığın neden olmadığını belirtip, uluslararası gerilim çözülmeden, fiyatların yüksek seyretmeye devam edeceğini söyledi.
Üretim artırılmadı
Dünyanın dördüncü büyük petrol ihracatçısı Libya'nın petrol yetkilileri de ABD'nin İran ile ilgili tepkisinin yarattığı korkunun petrolün varil fiyatına 15 dolar maliyet eklediğini ifade ederken, bazı OPEC delegeleri de ABD'nin dış politikasını yüksek fiyatlardan sorumlu tuttu. Bu arada Venezüella Enerji Bakanı Rafael Ramirez dün yapılan OPEC'in gayriresmi toplantısında günlük 28 milyon varil olan üretim tavanının değiştirilmemesinin kararlaştırıldığını söyleyerek rekorlar kıran petrol fiyatlarını dizginlemek için yapılacak fazla bir şeyleri olmadığını kabul etti.
75 doların altında
Petrol fiyatları geçen hafta gördükleri rekor seviyelerin ardından dün daha sakin seyretti. Petrol fiyatlarının kâr satışları ile 75 doların altına indiği görülürken, yatırım amaçlı talebin sürmesi ve İran'ın nükleer programını durdurmayı reddetmesi piyasadaki kayıpları sınırladı. Geçtiğimiz hafta 75.35 dolar ile rekor kıran ABD ham petrolü, dün Uzakdoğu'da 74.70 dolara indi. Brent petrol ise 34 cent kayıpla 74.23 dolardan işlem görüyor. Brent petrol geçen hafta en yüksek 74.79 dolara kadar çıkmıştı.
Petrol fiyatları ocak ayından bu yana yüzde 20'den daha fazla değer kazandı. 2002 yılından bu yana petrol fiyatları üç kat artarken, analistler kısa vadede düşüş ihtimalini zor görüyor. Petrolde 1980'lerin başında ulaşılan ve enflasyona göre ayarlandığında 80 dolara denk gelen zirve seviyesi hedef olarak görülüyor. Fiyatlardaki yükselişte ABD ile İran arasındaki gerginlik başrolü oynarken, petrol arzının yazın yükselecek olan talebe yetişmeyeceği beklentileri, Nijerya'daki saldırılar, Ortadoğu'daki yüksek tansiyon ve piyasada yatırım amaçlı petrol alımının artması, yükselişi besleyen diğer faktörler olarak sıralanıyor.
Spekülatif fonlar girdi
Petrolde nisan ayı başından bu yana yaşanan 8 dolarlık son ralli, uzun vadeli yatırımcılar kadar, kısa vadeli spekülatörleri ve fonları da piyasaya çekti. Piyasadaki spekülatif fonların hareketleri, geçen hafta en yüksek seviyesine göre iki kattan fazla arttı.
Doha toplantısında, hem üreticiler hem de tüketiciler varili 75 dolara çıkan ham petrol fiyatlarının her iki taraf için de tehlikeli boyutlarda olduğu konusunda görüş birliğine vardı.
AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs, rekor seviyedeki petrol fiyatlarının, Avrupa'nın ekonomik kalkınmasına zarar verdiğini belirtti. Piebalgs, petrol endüstrisinin, yeterli yatırımı yapmayarak bugünkü yüksek fiyatlarda rol oynadığını ifade etti.