'Petrol fiyatındaki artış kriz riskini artırıyor'

'Petrol fiyatındaki artış kriz riskini artırıyor'
'Petrol fiyatındaki artış kriz riskini artırıyor'

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol ?Petrol fiyatları hoş görülmeyecek kadar yüksek? dedi.

PARİS - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve ABD Enerji Bakanlığı, petrol fiyatındaki hızlı yükselişin küresel ekonominin düzelmesinde risk yaratabileceğini, bu yüzden petrol fiyatlarındaki artıştan kaygı duyduklarını bildirdi.
IEA’nın Paris’te düzenlediği bakanlar toplantısına katılan IEA Baş Ekonomisti Fatih Birol, yaptığı açıklamada, petrolün varil fiyatının artmasını ‘hoş görülmeyecek kadar yüksek’ olarak değerlendirdi. Petrol sanayine yatırımların geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 20 daha az olduğunu belirten Birol, bu alanda ‘önemli bir ilerleme’ görmediğini söyledi.
IEA Başkanı Nobuo Tanaka da, “Petrol fiyatındaki hızlı yükseliş kesinlikle kaygı verici” dedi. “Petrol fiyatı hızlı hareketlenirse, ekonomideki düzelme zarar görebilir” diyen Tanaka, IEA’nın, yeni petrol yatakları bulunması ya da üretimine yatırımların ertelenmesi ya da iptal edilmesini takiben arz kapasitesi konusunda kaygı duyduğunu ifade etti.
Tanaka, “Ekonomi düzelmeye başladığında arz tarafında eksiklikle karşı karşıya kalabiliriz ve bu fiyatların fırlamasına neden olabilir” diye konuştu. ABD Enerji Bakanı Steven Chu da “Petroldeki artış zarar verici, çünkü bu resesyona yol açabilir. Petrol ve doğalgaz fiyatlarında istikrar istiyoruz” dedi.

Petrolde tırmanış sürüyor
Bu arada Asya’daki işlemlerde 76 dolara yaklaşan petrol fiyatı Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Doların değer kaybetmesi ve yatırımcıların ekonominin düzelmesi konusundaki iyimserliklerinin artması nedeniyle ABD ham petrolün kasım teslim fiyatı 50 sent yükselerek 75.68 dolara, Brent tipi petrolün varil fiyatı da 52 sent artarak, 73.62 dolar ulaştı. (Reuters)