Petrol fiyatları 76 dolarla rekor seviyeyi zorluyor

Nijerya'da iki petrol boru hattında meydana gelen patlamalar ve İsrail'in Lübnan'a saldırısı, uluslararası piyasalarda petrol fiyatları yeni bir rekor kırarak 76 dolar sınırına geldi.

LONDRA - Nijerya'da iki petrol boru hattında meydana gelen patlamalar ve İsrail'in Lübnan'a saldırısı, uluslararası piyasalarda petrol fiyatları yeni bir rekor kırarak 76 dolar sınırına geldi. Haberin duyulmasıyla ABD Hafif petrolünün varil fiyatı 75.89 dolara, Brent petrolünün varil fiyatı da 75.60 dolara kadar çıkarak rekor kırdı.
Nijerya'nın güneyinde İtalyan Agip şirketine ait iki boru hattında meydana gelen ve çevreye bol miktarda petrol sızmasına yol açtığı bildirilen patlamaların nedeni açıklanmadı. Ancak, ülkede merkezi hükümete karşı mücadele eden isyancı grupların sık sık yabancı petrol şirketlerini hedef aldığı biliniyor. Önde gelen ihracatçılardan Nijerya'daki hassas durum, İsrail'in Filistin ve Lübnan'daki operasyonlarına hız vermesi yüzünden zaten diken üstünde oturan piyasaların iyice gerilmesine neden oluyor.