Petrol fiyatları son beş ayın en düşük seviyesinde

Petrolün varil fiyatı, ABD'de yaz sezonunun sona ermesi ve petrol arzı korkularının azalmasıyla son beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

İSTANBUL - Petrolün varil fiyatı, ABD'de yaz sezonunun sona ermesi ve petrol arzı korkularının azalmasıyla son beş ayın en düşük seviyesine geriledi.
ABD ham petrolünün ekim teslimi varil fiyatı gün içinde, 10 Nisan'dan bu yana aldığı en düşük fiyat olan 67.41 doları gördükten sonra biraz toparlanarak 67.81 dolara çıktı. Petrol fiyatlarının iki haftada yüzde 6 gerilediğine dikkati çeken piyasa uzmanları, devam etmesi beklenen düşüşün yıl sonuna dek fiyatların varil başına 10 dolar kadar daha ucuzlamasına yol açacağını tahmin ediyor.
Fiyatın gerilemesinde rol oynayan başlıca etmenler arasında, ABD'de tatil sezonunun bitmesi, piyasalarda 'siyasal risklerin hafiflediği' algısının güçlenmesi ve kasırga mevsiminin korkulduğu sert geçmemesi sayılıyor.
Piyasalar artık etkilenmiyor
Analistler, Nijerya, İsrail ve İran ile ilgili gelişmelerin piyasaları artık fazla etkilemediğini, ABD petrol stokunun geçen yıla göre yüksek olmasının da, tedirginliği azalttığını söylüyorlar.