Petrol fiyatlarında yükseliş durmuyor

Petrol fiyatlarında yükseliş durmuyor
Petrol fiyatlarında yükseliş durmuyor

Son günlerde kesintisiz yükselen petrol fiyatları son sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 72 doları aştı. FOTOĞRAF: DHA

LONDRA - Küresel ekonomilerin krizden çıkma çabası ve petrole olan talepte yaşanan artış uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını 72 doların üzerine taşıdı. Batı teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 88 sent artarak varili 72,21 dolara çıkıp neredeyse son sekiz ayın en yüksek seviyesine kadar çıktı.
Brent tipi ham petrol de 70 sent değer kazanıp varili 71,50 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatlarının yükselmesinde, Uluslararası Enerji Ajansı’nın aylık petrol piyasası raporunda, 2009 yılına ilişkin petrol talebi tahminlerini yükseltmesi etkili oldu.

İyileşme değil dipten çıkma işareti var
28 sanayileşmiş ülkeye danışmanlık hizmeti veren ajansa göre, bu yıl dünya petrol talebi daha önce tahmin edilenden daha az daralacak. Böylece, ajans neredeyse bir yıldır ilk kez 2009 yılına ilişkin tahminlerini yükseltmiş oldu. Raporda, “Bu revizyonlar küresel ekonomideki iyileşmenin değil, sadece resesyonda dipten çıkmanın işareti olabilir” denildi. Öte yandan, dünyanın en büyük petrol tüketicisi konumundaki ABD’de petrol stoklarının düşmesi de fiyatları destekledi. (aa)