Petrol için buluştular

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah bin Abdul Aziz ile Teksas'taki çiftliğinde bir araya gelen ABD Başkanı George Bush petrol fiyatlarındaki artışı gündeme getirdi.

İSTANBUL - Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah bin Abdul Aziz ile Teksas'taki çiftliğinde bir araya gelen ABD Başkanı George Bush petrol fiyatlarındaki artışı gündeme getirdi. Ajanslara göre Ortadoğu barışı ve terörizm gibi konuların tartışıldığı toplantıda Bush'un kamuoyu desteğinin 2001 Ocak ayından bu yana en düşük düzeye inmesine katkı yapan etkenlerden olduğuna inanılan petrol fiyatlarındaki artışı da görüştüğü öğrenildi.
Bush daha önce kendisiyle yapılan mülakatlarda elinde petrolün pompadaki fiyatını düşürecek sihirli bir değnek bulunmadığını söylemiş ancak Suudilerin tam kapasitede üretim yaptıkları yolundaki açıklamalarını sorgular bir tavır içine girmişti.
Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al Nuaimi ise geçen haftaki açıklamasında ülkesinin piyasanın petrol talebini karşıladığını belirterek 'İlave petrol istediğini belirten bir tek müşteriyi bile geri çevirmedik' demişti.
Senato'da bazı Demokratlar Bush'u 2000 yılında Beyaz Saray'a girerken verdiği 'OPEC'i sıkıştırma' sözünü tutmasını istiyor. Geçen yıl başkanlık yarışında Bush'a yenilen John Kerry 'O günden bugüne 5 yıl geçmesine rağmen ABD'liler yüksek fiyatların altında eziliyor ve başkanın sözünü tutmasını bekliyor' dedi. Kerry 'Suudilerin musluktaki tıpayı çıkarmalarını sağlamak önemli değişikliklere neden olacak' iddiasında bulundu.
Tırmanış sürüyor
Bu arada ABD'deki rafinerilerde üretimin talebi karşılamayacağı endişesiyle, petrol haftaya 56 dolardan girdi. Brent petrolünün varili ise 62 cent'lik yükselişle 55.59 dolara çıktı. Analistler, petrol fiyatlarının önümüzdeki hafta 59 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor.